Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nie trać głowy dla alkoholu!
Za nami dopiero co Sylwester, a przed nami chyba najbardziej rozrywkowy czas w roku – karnawał. Często za pojęciem rozrywka idzie nieodłączny kompan zabawy, czyli alkohol. Skutkiem jego spożycia jest niejednokrotnie przez wszystkich znienawidzony kac. Czym jest kac? To przede wszystkim złe samopoczucie pojawiające się kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości napojów "procentowych". Zapewne dolegliwości związane z kacem są większości z nas nieobce, w związku z tym skupmy się na tym, jak im zapobiegać!

 

  1. Spróbujmy wyprzedzić kaca. Jak? Przede wszystkim nigdy nie pij na pusty żołądek! Jeśli masz pełny żołądek, tym dłużej alkohol będzie w przewodzie pokarmowym i tym lepiej zostanie rozłożony.
  2. Postaraj się pić jasne alkohole. Im ciemniejszy trunek, tym bardziej boli głowa. Dzieje się tak ze względu na to, że mają o wiele więcej przeciwutleniaczy w porównaniu z jasnymi trunkami. Co więcej, alkohole te mają większe stężenie toksycznych związków chemicznych powstałych podczas długiej fermentacji.
  3. W trakcie imprezy staraj się pić dużo wody, pomoże to zapobiec odwodnieniu organizmu i smutnym skutkom występującym dzień po spożyciu.
  4. Przykra wiadomość dla palaczy – jeśli pijesz alkohol, to nie pal. Papierosy potęgują dolegliwości następnego dnia. Palenie papierosów i jednoczesne picie alkoholu stymuluje w mózgu uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika, który wpływa na nasze dobre samopoczucie.
  5. Jeśli tylko możemy, postarajmy się wrócić do domu pieszo – świeże powietrze dotleni organizm.

 

Co jeśli obudziliśmy się następnego dnia z kacem, ponieważ zabawa była zbyt udana?

  1. Zapomnijmy o kawie. Kawa wypita nazajutrz w dużych ilościach nie pomaga odwodnionemu organizmowi, ponieważ jest moczopędna. Lepsze rozwiązanie to wypicie wody wysokozmineralizowanej lub napojów uzupełniających elektrolity.
  2. Środki przeciwbólowe zawierające paracetamol czy ibuprofen wcale nie są dobrym rozwiązaniem. Leki w połączeniu z alkoholem mogą stanowić niebezpieczne dla naszego organizmu połączenie, o czym wspominałam w tym artykule.
  3. Ociekające tłuszczem śniadanie także nie jest dobrym pomysłem. Wybierzmy lekkie posiłki, ale dostarczające organizmowi energii, takie jak pełnoziarniste produkty. Dobrym rozwiązaniem będą banany, tosty czy owsianka. Cukier zawarty w tych produktach wolniej się rozkłada i pomoże nadrobić utracony zapas energii.
KOMENTARZE
Newsletter