- Spróbujmy wyprzedzić kaca. Jak? Przede wszystkim nigdy nie pij na pusty żołądek! Jeśli masz pełny żołądek, tym dłużej alkohol będzie w przewodzie pokarmowym i tym lepiej zostanie rozłożony.
- Postaraj się pić jasne alkohole. Im ciemniejszy trunek, tym bardziej boli głowa. Dzieje się tak ze względu na to, że mają o wiele więcej przeciwutleniaczy w porównaniu z jasnymi trunkami. Co więcej, alkohole te mają większe stężenie toksycznych związków chemicznych powstałych podczas długiej fermentacji.
- W trakcie imprezy staraj się pić dużo wody, pomoże to zapobiec odwodnieniu organizmu i smutnym skutkom występującym dzień po spożyciu.
- Przykra wiadomość dla palaczy – jeśli pijesz alkohol, to nie pal. Papierosy potęgują dolegliwości następnego dnia. Palenie papierosów i jednoczesne picie alkoholu stymuluje w mózgu uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika, który wpływa na nasze dobre samopoczucie.
- Jeśli tylko możemy, postarajmy się wrócić do domu pieszo – świeże powietrze dotleni organizm.
Co jeśli obudziliśmy się następnego dnia z kacem, ponieważ zabawa była zbyt udana?
- Zapomnijmy o kawie. Kawa wypita nazajutrz w dużych ilościach nie pomaga odwodnionemu organizmowi, ponieważ jest moczopędna. Lepsze rozwiązanie to wypicie wody wysokozmineralizowanej lub napojów uzupełniających elektrolity.
- Środki przeciwbólowe zawierające paracetamol czy ibuprofen wcale nie są dobrym rozwiązaniem. Leki w połączeniu z alkoholem mogą stanowić niebezpieczne dla naszego organizmu połączenie, o czym wspominałam w tym artykule.
- Ociekające tłuszczem śniadanie także nie jest dobrym pomysłem. Wybierzmy lekkie posiłki, ale dostarczające organizmowi energii, takie jak pełnoziarniste produkty. Dobrym rozwiązaniem będą banany, tosty czy owsianka. Cukier zawarty w tych produktach wolniej się rozkłada i pomoże nadrobić utracony zapas energii.
KOMENTARZE