Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy z Harvardu odkryli klucz do długowieczności? 1-MNA wśród kluczowych metabolitów zmniejszających śmiertelność
Naukowcy z Harvardu odkryli klucz do długowieczności? 1-MNA wśród kluczowych metabolitów zm

Najnowsze, niezależne badania naukowców, w tym z renomowanym ośrodkiem Broad Institute of MIT and Harvard, potwierdzają, że wyższy poziom wybranych metabolitów we krwi, m.in. cząsteczki 1-metylonikotynamidu (1-MNA), wiąże się z niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Obszerna analiza metabolomiczna, przeprowadzona łącznie w ponad 20 instytucjach z USA, Hiszpanii i Danii, wskazuje na znaczącą rolę 1-MNA. Cząsteczka ta jest istotna w spowalnianiu starzenia się i prewencji chorób, zwłaszcza sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. Odkrycie to otwiera nowe perspektywy dla medycyny precyzyjnej. Ochronę patentową na wykorzystanie cząsteczki 1-MNA w wielu zastosowaniach posiada polska spółka Pharmena.

Niezależne badania naukowe potwierdzają, że wyższe poziomy 20 korzystnych metabolitów, w tym cząsteczki  1-MNA, wiąże się z obniżeniem ryzyka zgonu. Odkrycia te stanowią solidną podstawę dla dalszych badań nad mechanizmami starzenia się i poprawą jakości życia oraz zastosowaniami klinicznymi w medycynie precyzyjnej. Analizy, oparte na danych pozyskanych od ponad 15 tys. pacjentów uczestniczących w pięciu niezależnych badaniach klinicznych przeprowadzonych w Europie i USA, przynoszą nowe, obiecujące wnioski. 

Wyniki potwierdzają, że profil metabolitowy, wyłoniony m.in. w ramach projektu PREDIMED, jest silniejszym czynnikiem ryzyka zgonu niż tradycyjne, takie jak wiek czy standardowe wskaźniki kliniczne. Szczególnie istotne efekty zaobserwowano w grupach kobiet oraz młodszych uczestników badań. – Odkrycia te są zgodne z wcześniejszymi badaniami wskazującymi, że określone metabolity wpływają na poziom NAD+ oraz białka enzymatyczne (tzw. sirtuiny) mające m.in. zdolność wyciszania tzw. genów starzenia się. Sirtuiny są kluczowymi czynnikami ochrony przed starzeniem się komórek i wspierają aktywnie proces napraw DNA. Co ciekawe, 1-MNA jest w stanie zwiększać ekspresję wybranych sirtuin oraz wykazuje korzystny wpływ na szereg procesów biologicznych, które przekładają się m.in. na rozkurcz naczyń krwionośnych. Ostatnie badania pokazują, jak ważne jest utrzymywanie odpowiednich poziomów wskazanych metabolitów, w tym 1-MNA – podkreśla dr Marzena Wieczorkowska, wiceprezes zarządu ds. badań i rozwoju Pharmena.

W opublikowane badania zaangażowanych było ponad 20 kluczowych ośrodków naukowych i medycznych, które cieszą się międzynarodowym uznaniem. Wśród najważniejszych placówek, które uczestniczyły w badaniu, są: Broad Institute of MIT and Harvard (USA), Navarra Health Research Institute (IdiSNA) – Uniwersytet w Navarra (Hiszpania), Department Zdrowia Publicznego – Uniwersytet Kopenhaski (Dania) oraz Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostononie (USA).

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-praca-wnetrze-wewnatrz-9629684/

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
CEBioForum 2025
2025-04-02 do 2025-04-03
3
5
6
8
11
12
13
18
19
20
21
24
Webinar | Podstawy perfumerii
2025-04-24 do 2025-04-24
26
27
28
29
Wzorcowanie i kwalifikacja wag
2025-04-29 do 2025-04-29
1
2
3
4
Newsletter