Lawinowo rośnie liczba leków wprowadzanych na rynek farmaceutyczny. Także lawinowo, często w sposób niekontrolowany, rośnie ich spożycie. Co się dzieje, gdy zażywa się jednocześnie dwa leki? A więcej? Może wtedy dochodzić – ale nie musi – do interakcji. Ogólna definicja tematu naszej konferencji brzmi: interakcją nazywamy zmianę w działaniu jednego leku wywołaną uprzednim jednorazowym lub wielokrotnym podaniem innego leku. Interakcje mogą być niebezpieczne dla pacjentów, prowadząc na przykład do wybitnego nasilenia toksyczności (występowania ciężkich działań niepożądanych) związanych z obecnością w organizmie dwóch (i więcej) leków, mogą być korzystne (np. wzajemne nasilenie działania zestawów antybiotyków) i wtedy są wykorzystywane w praktyce klinicznej. Podczas konferencji postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a wśród nich:
→ W jaki sposób badamy interakcje i czy jesteśmy zdani wyłącznie na przypadkowe odkrycia? → Jak często występują interakcje leków?
→ Co to jest polipragmazja?
→ Czy interakcje leków stosowanych bez recepty (OTC) i leków pochodzenia ziołowego mogą być równie istotne jak leków syntetycznych?
→ Czy można wyodrębnić grupy chorych szczególnie wrażliwych na interakcje?
→ Czy pożywienie i suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z lekami?
→ Czy można uniknąć szkodliwych interakcji? Przedstawimy Państwu także wybrane, spektakularne przykłady interakcji. Jesteśmy przekonani, że przekazana za Państwa pośrednictwem wiedza o interakcjach wpłynie na wzrost świadomości Polaków w zakresie wiedzy o leku. Konferencję poprowadzi dr n. med. Wojciech Łuszczyna
KOMENTARZE