Xolair to lek biologiczny, zawierający w swoim składzie omalizumab – rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne, które blokuje reakcję IgE z błoną komórkową komórek odpowiedzialnych za uwalnianie mediatorów zapalnych. Omalizumab zaprojektowano tak, aby wiązał się z ludzkimi IgE, wytwarzanymi w dużych ilościach u pacjentów z alergiami. Wiążąc się z IgE, omalizumab blokuje wolne IgE we krwi, wyzwalające reakcję alergiczną.
Do tej pory lek Xolair stosowany był u osób z astmą oskrzelową, jednak w dermatologii może pomóc pacjentom cierpiącym na przewlekłą idiopatyczną pokrzywkę. Grupą docelową w przypadku tego leku są osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 12r.ż., natomiast rekomendowana dawka wynosi 300mg i powinna być podawana przez podskórne wstrzyknięcia wykonywane co 4 tygodnie.
W badaniach klinicznych uczestniczyło prawie 1000 pacjentów z przewlekłą idiopatyczną pokrzywką, nieodpowiadającą na leczenie przeciwhistaminowe. Wyniki wykazały, że Xolair pomógł w znoszeniu dolegliwości, takich jak świąd i wysypka oraz zdecydowanie podniósł jakość życia pacjentów. Dolegliwości ustąpiły u 44% osób po 12 tygodniach leczenia, natomiast pierwsze efekty były widoczne już po 1 tygodniu.
Xolair jest zatwierdzony w Egipcie, Turcji, Gwatemali, a w 20 innych krajach trwają nad tym prace. W przeciągu kilku miesięcy Komisja Europejska powinna ostatecznie zaakceptować nowy lek.
Ewelina Kępska
KOMENTARZE