Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nadchodzi era Cyfrowych Tabletek?
Firma Proteus Digital Health wyprodukowała małe, łatwe do połknięcia czujniki cyfrowe, które mogą być podłączone do istniejących leków i kompatybilne z obecnie dostępnymi technologiami mobilnymi. Wszystkie te zabiegi mają na celu poprawę compliance i standardów opieki medycznej.

Zażywanie leków doustnych z ustalonym harmonogramem może być uciążliwe, szczególnie u osób starszych i bardzo zapracowanych. Innowacyjne rozwiązanie może pomóc uporać się z narastającym problemem coraz częstszych przypadków występowania chorób przewlekłych w populacji. Poprzez zgranie cyfrowej pigułki z sensorem „zaszytym” w plastrze na skórze i urządzeniem obsługującym odpowiednie aplikacje (np. telefon komórkowy, tablet, komputer osobisty) pacjenci i lekarze będą mogli lepiej monitorować postępy w terapii bez potrzeby bardzo częstych badań kontrolnych.

Idea skupia się na zmotywowaniu osoby do przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami lekarza. Plaster umieszczony na skórze, będący integralną częścią całego systemu, monitoruje różne wskaźniki zdrowotne jak np. sen, aktywność, częstość oddychania i akcję serca. Na tej podstawie ocenia stan pacjenta po przyjęciu leku. Czujnik jest zasilany przez ciało ludzkie i nie wymaga baterii. W jaki sposób? Po spożyciu układ wchodzi w minireakcję chemiczną z sokami trawiennymi w celu wytworzenia napięcia. To napięcie rejestruje plaster-detektor umieszczony na skórze by następnie za pomocą telefonu poinformować lekarza, że lek został istotnie przyjęty. Wiedza lekarza o tym co pacjent przyjął, o jakiej porze, czy nie pomylił tabletki i jakie ona wywołała zmiany w ustroju jest wiedzą kluczową i niezbędną by polepszyć standardy w opiece medycznej. Cały system jak widać jest bardzo spersonalizowany co też ułatwia podjęcie słusznej terapii.
Czujnik, wielkości główki od szpilki, jest wykonany z miedzi, krzemu i magnezu – czyli można produkować go na szerszą skalę stosunkowo niewielkim kosztem i bez szkody dla zdrowia (biodegradowalność w ustroju). System został już zatwierdzony przez organy regulacyjne FDA.

W przypadku gdzie stosowana substancja jest częścią badania klinicznego, jest niezwykle ważne dla całego dochodzenia aby określić skuteczność lub jej brak, a przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania. „Ludzie są zainteresowani ofertą nie bez powodu. Nowe rozwiązanie stanowi ogromną dźwignię finansową w zakresie nauk prawnych i wyników badań klinicznych (...) Myślę, że na rynku pojawi się więcej firm chcących powielać naszą technologię. Nasza misja polega na udostępnieniu zupełnie nowych sposobów świadczenia usług zdrowotnych” - zauważa Andrew Thomson, dyrektor generalny firmy produkującej urządzenie.

Pierwsze próby z wykorzystaniem tej inteligentnej technologii przeprowadzono już na pacjentach chorych na gruźlicę, choroby psychiczne, nadciśnienie, cukrzycę i niewydolność serca. Obecnie firma współpracuje z twórcami Metforminy, lekiem najczęściej przepisywanym przez specjalistów w terapii cukrzycy typu drugiego. Technologia zdaje się jednak być najbardziej przydatną w leczeniu farmakologicznym zaburzeń takich jak Choroba Parkinsona, Alzheimera czy Huntingtona gdzie występuje problem z regularnym przyjmowaniem medykamentów (zwykle kilka razy w ciągu dnia i przez dłuższy okres czasu). Przewiduje się, że pierwsze w pełni zintegrowane pigułki będą dostępne na rynku już w 2014 lub 2015 roku. Kolejnym parametrem mierzalnym dodanym do czujnika ma być kontrola temperatury ciała, co da kolejną użyteczną informację o stanie zdrowia pacjenta, a konkretnie o jego pogorszeniu.

Przestrzeganie zaleceń lekarskich jest poważnym problemem całej służby zdrowia. Szacuje się, że około połowa wszystkich pacjentów przyjmuje leki w sposób odmienny od oczekiwanego. Wprowadzenie na rynek i upowszechnienie cyfrowych pigułek może pomóc odwrócić te statystyki i znacząco polepszyć poziom współpracy lekarz-pacjent.

 

 

Źródła

http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-04/29/digital-pills-andrew-thompson

http://www.proteus.com/technology/digital-health-feedback-system/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23014703

KOMENTARZE
Newsletter