Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na tropie wpływu witaminy D w zachowaniu sprawności fizycznej
Na tropie wpływu witaminy D w zachowaniu sprawności fizycznej

Po raz pierwszy na modelu zwierzęcym wykazano, że deficyt witaminy D negatywnie wpływa na aktywność kompleksu I i II łańcucha oddechowego mięśni szkieletowych. To zjawisko może leżeć u podstaw osłabienia mięśniowego, które związane jest z niedoborem tej witaminy. Autorzy wskazują, że wyjaśnienie tego mechanizmu może pomóc w profilaktyce, a także leczeniu sarkopenii.

 

 

Mitochondria to struktury komórkowe odpowiadające za pozyskiwanie energii. W ich wewnętrznej błonie komórkowej znajduje się kompleks białek łańcucha oddechowego, który jest ostatecznym punktem oddychania tlenowego i umożliwia wytworzenie przydatnej metabolicznie energii w postaci cząsteczek ATP. Witamina D jest prohormonem, który po przekształceniu w formę aktywną 1,25-(OH)2-D3 odgrywa kluczową rolę w zachowaniu homeostazy organizmu, przezwyciężając dawny stereotyp powiązania przede wszystkim z regulowaniem gospodarki wapniowo-fosforanowej. Plejotropowe działanie witaminy D dotyczy także tkanki mięśniowej, gdzie jej deficyt związany jest z osłabieniem funkcji mięśni, niebezpiecznym szczególnie w kontekście zachowania zdrowia seniorów. Jednak mechanizmy, które mogą odpowiadać za powyższe zmiany, nie są jeszcze poznane.

Andrew Philp i wsp. podjęli próbę sprawdzenia, jak dieta deficytowa w witaminę D wpływa na mitochondria mięśni szkieletowych u myszy. W tym celu podzielono zwierzęta na grupę spożywającą pokarm z odpowiednią ilością witaminy D oraz na te, których pożywienie jej nie zawierało. Po trzech miesiącach u myszy pozbawionych witaminy D wykazano zmniejszoną aktywność kompleksu I i II łańcucha oddechowego odpowiednio o 35% i 37% w porównaniu do grupy kontrolnej. Nie zaobserwowano zmian w pozostałych białkach związanych z oddychaniem tlenowym. Praca opublikowana w "Journal of Endocrinology" przybliża do zrozumienia i odkrycia tajemnic witaminy D, szczególnie dalszego wyjaśnienia mechanizmów związanych z jej wpływem na funkcjonowanie mitochondriów. Rzuca także światło na jej rolę w prewencji i leczeniu sarkopenii. Z tych względów warto również przypomnieć o wciąż aktualnym i jakże powszechnym niedoborze tej witaminy w naszym społeczeństwie, a także potrzebie uzupełnienia jej niedoborów.

Źródła

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33862598/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7603112/

[3] https://www.mcknights.com/news/clinical-news/preventing-vitamin-d-deficiency-in-older-adults-could-help-maintain-better-muscle-strength-function/

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/tiny-women-eating-fatty-fish-vitamin-d-cheese-sunbathing-flat-vector-illustration-cartoon-ladies-using-food-supplements-deficiency-reduction-wellbeing-health-concept_10613756.htm#query=vitamin%20D&position=0

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter