Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Muzyka nadzieją dla osób po udarze
Muzyka nadzieją dla osób po udarze
Udar pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i odbiera sprawność ruchową, samodzielność, a także powoduje zaniki pamięci. Najnowsze badania naukowców i klinicystów z uniwersytetów w Glasgow, Edynburgu i East Anglia oraz NHS Greater Glasgow and Clyde donoszą, iż uważne słuchanie muzyki i techniki uważności mogą pomóc ludziom po udarze mózgu w skuteczniejszym odzyskaniu upośledzonych zdolności poznawczych.

 

 

W badaniu „Mierzenie efektów słuchania w czasie wolnym” wzięło udział 72 uczestników rekrutowanych z oddziałów leczenia ostrego udaru mózgu w obszarze NHS Greater Glasgow and Clyde w Wielkiej Brytanii. Każdy pacjent doznał udaru niedokrwiennego, najczęstszego rodzaju udaru, który jest spowodowany zablokowaniem dopływu krwi do mózgu, na przykład z powodu skrzepu krwi.

W badaniu uczestnicy zostali losowo przydzieleni do trzech grup. Jedną grupę poproszono o słuchanie muzyki, inną muzyki połączonej z praktyką uważności, a ostatnią grupę – audiobooków. Uczestnicy korzystali z iPoda i byli proszeni o słuchanie przez godzinę każdego dnia przez osiem tygodni podczas ich powrotu do zdrowia natychmiast po wypisaniu ze szpitala.

Każdy uczestnik miał swobodę wyboru preferowanej muzyki lub książek i prowadził codzienny zapis swojej aktywności słuchowej. Co tydzień zespół badawczy monitorował postępy i dostarczał nowy materiał do słuchania. Uczestnicy grupy, która miała uważnie słuchać muzyki, została nauczona dwóch ćwiczeń, które miały zachęcić ich do zwrócenia uwagi na chwilę obecną, a następnie na muzykę, jeśli ich umysł „wędrował” podczas słuchania muzyki. Naukowcy przeprowadzili także standaryzowane testy pamięci i nastroju na początku badania, a następnie trzy i sześć miesięcy po udarze, aby określić, w jaki sposób funkcje poznawcze i nastrój każdego uczestnika zmieniły się w wyniku słuchania.

Odkryli, że wykonywanie codziennych czynności słuchowych było możliwe dla osób wychodzących z udaru mózgu. W wywiadach pod koniec ośmiotygodniowej fazy słuchania uczestnicy grupy uważniej słuchającej muzyki informowali, że słuchanie pomaga im się zrelaksować, skupić oraz zarządzać emocjami. Pacjenci w grupie słuchającej muzyki często mówili, że muzyka zwiększa ich poziom aktywności. Uczestnicy obu grup słuchających muzyki mówili o tym, jak muzyka pobudziła wspomnienia z przeszłości.

W standardowych testach funkcji poznawczych uczestnicy obu grup słuchania muzyki wykazali lepsze odzyskiwanie funkcji pamięci w porównaniu z grupą, która słuchała audiobooków. Nie było różnicy w nastroju między grupami w standardowych testach.

Wcześniejsze badania sugerowały, że codzienne słuchanie muzyki może poprawić pamięć i uwagę po udarze. Uważność z drugiej strony jest znana z poprawy nastroju w populacji ogólnej oraz u osób z depresją, ale bardzo mało bada się uważności u ludzi po udarze. Naukowcy chcieli zbadać, czy połączenie słuchania muzyki z uważnością może pomóc w rozwiązaniu niektórych problemów, z którymi ludzie często borykają się po udarze, stosując podejście, które potencjalnie może być zarówno przyjemne, jak i łatwo dostępne.

– Wyniki sugerują, że rzeczywiście tak może być. Odkryliśmy, że uczestnicy we wszystkich grupach byli chętni do regularnego słuchania i uważali, że słuchanie jest przyjemne. Byliśmy bardzo zadowoleni, że uczestnicy uważnej grupy muzycznej czuli, że są w stanie lepiej skupić uwagę. Uważamy, że celowe skupienie uważności podczas słuchania, które zachęca ludzi do umieszczania się tu i teraz, gdy ich umysł wędruje, może pomóc jednostkom dotkniętym udarem poprawić ich koncentrację, zmniejszyć przemieszczanie się w negatywnych myślach i uczuciach, a to może również pomóc im w przywoływaniu informacji z pamięci – mówi profesor Jonathan Evans.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter