Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Młoda Farmacja po raz szósty - Ogólnopolski Kongres już za nami!
W dniach 25-28 października 2013 roku, Warszawa przyciągnęła studentów Farmacji ze wszystkich Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce. Tegoroczny Ogólnopolski Kongres Młodej Farmacji – wydarzenie o dużym znaczeniu wśród młodych adeptów farmacji, organizowany przez Sekcję Studencką Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – Młoda Farmacja oddział w Warszawie, to już VI edycja spotkania. W trakcie Kongresu odbyło się kilka, ważnych dla działalności Sekcji, wydarzeń, a mianowicie konferencja naukowo-szkoleniowa pt: "Wyzwania i nowości branży farmaceutycznej”, Ogólnopolski Konkurs Prac Naukowych, Wolne Zgromadzenie Delegatów oraz Sesje Sympozjum Edukacyjnego.

Ogólnopolski Kongres Młodej Farmacji jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Zespół Sekcji Studenckich Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Wydarzenie to ma szczególną rangę i prestiż dla środowiska przyszłych absolwentów farmacji Uczelni Medycznych z całego kraju. W profesjonalny sposób stwarza możliwość wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy. To właśnie my, już za kilka lat będziemy decydować o kierunku rozwoju i znaczeniu zawodu farmaceuty. – powiedziała Justyna Skowyra – poprzednia przewodnicząca warszawskiego oddziału Młodej Farmacji oraz przewodnicząca komitetu organizacyjnego Kongresu.

Konferencję rozpoczął dr n. chem. Stanisława Kasprzyk, przedstawiając przyczyny i skutki głębokich zmian na rynku dystrybucji farmaceutycznej. Wartość rynku farmaceutycznego na świecie rośnie. Nie było zaskoczeniem stwierdzenie, że „Doskonalenie dotychczasowej działalności może okazać się niewystarczające.” By z powodzeniem kształtować i zarządzać rynkiem farmaceutycznym w Polsce należy aktywnie poszukiwać nowych, bardziej efektywnych rozwiązań, których osiągnięcie wymaga jeszcze długiej drogi i czasu. Następnym prelegentem był Maciej Nowicki. Przedstawił on wykład pt: „Decyzje refundacyjne i cenowe w systemach EBHC”. W sposób zrozumiały dla studentów przedstawił on kryteria refundacyjne, poziomy finansowania oraz mechanizmy, zasady, warunki i zmiany jakim one podlegają. Wykład pt: „Rynek farmaceutyczny 2013 – kilkanaście miesięcy po rewolucji.” prowadzony przez lek. Med. Piotra Kulę wzbudził największe emocje. Porównania największych pod względem sprzedaży koncernów farmaceutycznych oraz ich sytuacja na rynku aptecznym w Polsce, były tłem do wskazania najistotniejszych zmian na rynku, tak bliskim farmaceutom. Prowadzone badania rynku farmaceutycznego oraz doradztwo strategiczno-taktyczne dla szeregu podmiotów działających na rynku ochrony zdrowia to tylko pojedyncze atuty prelegenta. Spojrzenie na rynek farmaceutyczny z perspektywy lekarza medycyny, w konfrontacji z doświadczeniem studentów farmacji okazało się bardzo owocne. Liczne pytania po wykładzie oraz rozmowy w przerwie przyniosły wiele nowych pomysłów. Część wykładową zwieńczyło wystąpienie prof. dr hab. n. farm. Macieja Małeckiego – jednego z najmłodszych profesorów w świecie farmacji Polskiej. Swój tytuł profesorski uzyskał w wieku 37 lat oraz ukończył 3 kierunki studiów: analitykę medyczną, biologię molekularną i farmację apteczną. Taki prelegent stanowił świetne zwieńczenie konferencji, a tematyka, którą przybliżył („Preparaty genowe w farmacji”) była połączeniem nowoczesności i najwyższych standardów przeprowadzonych badań.

W czasie drugiego dnia Kongresu odbył się Ogólnopolski Konkurs Prac Naukowych. Wśród wszystkich wcześniej zgłoszonych prac wyłoniono siedem najlepszych. Studenci mieli możliwość zaprezentować prowadzone przez siebie badania, a następnie odpowiadali na pytania publiczności oraz jury w którym zasiedli: dr hab. n farm. Piotr Wroczyński – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Wacław Kołodziejski – Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, oraz prof. dr hab. Dariusz Sitkiewicz – z Katedry Biochemii i Chemii Klinicznej. Uczestnicy musieli zmierzyć się z gradem pytań oraz uzasadnić  problemy, z jakimi spotykali się najczęściej w codziennej pracy naukowej. Wśród pytań bardzo często pojawiały się zagadnienia zasadności prowadzonych badań. Mimo bardzo wysokiego i wyrównanego poziomu przygotowania uczestników jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce zajęła Katarzyna Bajorek: „Wpływ inhibitorów tyrozynowych na metylację DNA i ekspresję metylotransferaz DNA na modelu przewlekłej białaczki szpikowej.” – Warszawski Uniwersytet Medyczny.

II miejsce zajął Krzysztof Słomiak: „Synteza i ocena aktywności cytotoksycznej in vitro kompleksów Pt(II) i Pd(II) z 3-aminoflawonem.” - Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

III miejsce zajęła Emilia Krupa: „Transformacja genetyczna Salvia viridis za pomocą Agrobacterium rhizogenes.” – Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

 

Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się szeroką wiedzą, ale również organizatorom, którzy utrzymali wysoki poziom rywalizacji.

Kongres jest ogólnopolskim zjazdem Sekcji Studenckich Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – Młoda Farmacja,  w trakcie której członkowie z całej Polski mają okazję do wzajemnego poznania, integracji oraz wymiany doświadczeń. W trakcie Kongresu odbyło się również Walne Zgromadzenie Delegatów. Przedstawicieli zarządów poszczególnych sekcji debatowali o przyszłości Młodej Farmacji oraz nakreślili plan jej rozwoju.

Studenci biorący udział w tego rodzaju zjazdach zgodnie uważają, że jest to idealna okazja do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu farmacji. Nie tylko spędzają czas wśród znajomych z całej Polski o podobnych zainteresowaniach, ale również dyskutują na temat zawodu i swojej przyszłości. Sprzyja to integracji i poszerzaniu horyzontów. Zdobywanie nowej wiedzy to świetna idea, która powinna być kontynuowana i promowana.

 

red. Krzysztof Słomiak

Magdalena Szkup

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter