Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Jedyną prewencją jaką można zastosować , jest edukacja" - podsumowanie konferencji „Fałszowanie leków - mit czy rzeczywistość?”
"Jedyną prewencją jaką można zastosować , jest edukacja" - podsumowanie konferencji „Fałszo
Ogólnopolski Weekend Młodej Farmacji we Wrocławiu jest już wspomnieniem, warto jednak zwrócić uwagę na połączone z nim inne wydarzenie. Konferencja Naukowo - Szkoleniowa pt. "Fałszowanie leków - mit czy rzeczywistość?", której organizatorem była również sekcja studencka Młoda Farmacja Wrocław, była okazja do przybliżenia problemu fałszowania leków a także możliwości zapobiegania temu zjawisku. Jakie leki są najczęściej fałszowane i jak duża jest skala problemu? Dlaczego suplement diety nie może być wskazany w cukrzycy? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy grudniowej Konferencji.

Konferencja odbyła się w ramach Ogólnopolskiej Wigilii Młodej Farmacji, w której uczestniczyli przedstawiciele z 9 Oddziałów Młodej Farmacji w Polsce: Gdańska, Białegostoku, Bydgoszczy, Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Sosnowca, Łodzi oraz Lubelskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

Pierwszym wystąpieniem był wykład prof. Dr hab. Zbigniewa Fijałka pt: „Sfałszowane produkty medyczne XXI wieku- mity czy rzeczywistość?” . Przedstawił on rodzaje preparatów i leków, które są najczęściej podrabiane oraz pokazał sposoby zapobiegania ich fałszowania. Okazuje się, że najczęściej podrabiane są suplementy diety na odchudzanie, sterydy anaboliczne oraz preparaty poprawiające życie seksualne. Problem ten dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Pacjenci kupują leki z nielegalnych źródeł – często z Internetu bądź nawet na bazarach. Szacowana liczba zgonów z powodu spożycia leków fałszowanych sięga nawet 200 tysięcy.  Prof. dr hab. Anna Wiela- Hojeńska, poruszyła temat sfałszowanych leków jako poważnego i lekceważonego problemu stanowiącego zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Podrabiane leki pochodzą najczęściej z państw „Trzeciego świata”. W lekach pochodzących z nielegalnego handlu można znaleźć substancje tj. kreda, arszenik, cement, pastę do butów, talk itp. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy i przywożą z wakacji tzw. „fałszywki”. Natomiast w  wystąpieniu dr Artura Owczarka można było dowiedzieć się o wytycznych dotyczących zanieczyszczeń leków. Okazuje się bowiem, że w sfałszowanych lekach występują dość często pozostałości rozpuszczalników, które nie są obojętne dla organizmu pacjenta. Kolejny prelegentem cyklu wykładów był Krzysztof Nowak – prezes Zakładu Zielarskiego „KAWON- HURT”. Poruszył temat wprowadzania na rynek, znakowania oraz fałszowania suplementów diety. Suplement diety jest środkiem spożywczym ,który ma być jedynie uzupełnieniem codziennej diety, a nie ma właściwości leczniczych. Natomiast produkt leczniczy ma za zadanie leczyć choroby lub im zapobiegać np. na etykiecie suplementu nie może być napisanie, że wskazaniem do stosowania jest cukrzyca, producent może umieścić jedynie informacje o tym, że produkt ten wspomaga funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej. Ważne jest również to, że producent suplementów nie musi udowadniać ich działania badaniami klinicznymi w przeciwieństwie do leków. Ponadto poruszono temat braku kontroli w przyjmowaniu suplementów przez pacjentów. Jest to niezwykle ważnie dzisiaj zagadnienie - producenci prześcigaja się we wprowadzaniu nowych suplementów diety, wabią reklamą często wprowadzając w błąd pacjentów.

„Autoryzacja leków. Co niesie przyszłość?” to temat wykładu  mgr Piotra Merksa z Zakładu Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a jednocześnie przyjaciela Młodej Farmacji. Poruszył on kwestie autoryzacji leków za granicą oraz perspektywy wprowadzania tego procesu w naszym kraju. Jako ostatni wystąpił  mgr Piotr Bohater – prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, który omawiał rolę samorządu aptekarskiego we wdrażaniu Dyrektywy w zakresie zapobiegania wprowadzania sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji. 8 czerwca 2011r. Parlament Europejski uchwalił nowelizację Dyrektywy 1001/83/WE w sprawie zapobiegania wprowadzania sfałszowanych leków. Dyrektywa ta zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie do wprowadzenia ujednoliceń zabezpieczeń produktów leczniczych przed fałszerstwem. Konferencję zakończyły prezentacje studentów farmacji Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczące fałszowania m.in. żywności, leków, czy kosmetyków. Kupując choćby jedzenie jesteśmy narażeni często na kłamstwo ze strony producentów. Nie możemy być w stu procentach pewni z czego składa się żywność którą kupujemy i czy wszystko jest zgodne z tym co jest napisane na etykiecie.

Fałszowanie produktów leczniczych powinno być częstszym tematem w środowisku medycznym. Metod fałszowania leków jest wiele, choćby różnice na opakowaniach, błędy w ulotkach, różnice w wyglądzie, w zabezpieczeniach. Wycofywanie takich leków kosztuje mnóstwo pieniędzy, a skutki zdrowotne u pacjentów przyjmujących mogą okazać się tragiczne. „Jedyną prewencją jaką można zastosować , jest edukacja personelu medycznego i wszystkich ludzi, aby nie kupować”-  powiedział  Prof. dr hab. Zbigniew Fijałek. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co tłumaczy choćby prawie pełna sala wykładowa, bo wzięło w niej udział ponad 200 studentów farmacji, jak i sami farmaceuci.

„Konferencja została zorganizowana na naprawdę wysokim poziomie. Myślę, że każdy z uczestników zdał sobie sprawę, że problemu fałszowania leków nie należy lekceważyć, ponieważ niesie on za sobą nieprzewidywalne skutki zdrowotne. Ważna jest również rola farmaceutów w edukacji pacjentów w tej kwestii. Poza tym cieszę się, że mogłam tu przyjechać i zobaczyć jak prężnie działa Młoda Farmacja. Sama działałam podczas studiów w sekcji i widzę, że umiejętności i wiedza, którą nabyłam, bardzo się przydaje w życiu zawodowym”- skomentowała  mgr farm. Zuzanna Kapsa.

Po konferencji miała miejsce Wigilia Młodej Farmacji, podczas której studenci łamali się opłatkiem i składali serdeczne życzenia. Zjazd był doskonałą okazją do integracji środowiska przyszłych farmaceutów. Młoda Farmacja Wrocław świetnie spisała się w roli organizatora tak dużego wydarzenia. Zadbali zarówno o ciekawą tematykę i przebieg wykładów jak i świąteczny nastrój na wieczornej kolacji wigilijnej. Po raz kolejny Młoda Farmacja dowiodła, że Zjazdy Ogólnopolskie są bardzo ważną częścią działalności. Warto się razem  spotykać, rozmawiać, uczyć i wymieniać doświadczenia.

Konferencję przygotowali następujący członkowie Komitetu Organizacyjnego Młodej Farmacji Wrocław: Oliwia Sanogho, Sandra Kotala, Kalina Pawłowska, Mateusz Sot, Monika Wilk, Kordian Juszkiewicz, Anna Kotowska, Piotr Restel, Ewelina Dziedzic, Aleksandra Staniak. Patronat honorowy Konferencji objął JM Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu prof. Dr hab. Marek Ziętek oraz Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. nadzw. dr hab. Halina Grajeta.

 

red. Katarzyna Pawłowska

KOMENTARZE
Newsletter