Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej ogłoszony 11 lutego przez ministra Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego to zdecydowanie znaczący krok w kierunku poprawy dramatycznej sytuacji pacjentów kardiologicznych. Według raportu „Niewydolność Serca w Polsce” to właśnie koordynowana opieka nad osobami dotkniętymi tym schorzeniem jest jednym z filarów służących poprawie ich sytuacji. Jak ministerstwo widzi kwestię drugiego filaru, czyli dostępu do nowoczesnej farmakoterapii?

Fot. Adam Niedzielski, gov.pl

Na czwartkowej konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Kardiologii premier Mateusz Morawiecki podkreślał ważną rolę pilotażu, który ma być częścią planu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii COVID-19. – Będzie to krok milowy w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowych i naczyniowych. Jest to dla nas priorytet. W ramach pilotażu możliwa będzie diagnostyka i terapia kilku schorzeń w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej, m.in. niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, wszczepiania zastawek oraz nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– To drugi krok i odsłona dużego planu, który będziemy przedstawiać w kolejnych tygodniach lutego. Kolejne trzy elementy będą się odnosić do tego, by znieść limity dostępu do specjalistów, by zapewnić rozwiązania w rehabilitacji postcovidowej i program profilaktyki dla osób w wieku 40+ – dodał minister Niedzielski. Dodał, że to ścieżka do odbudowy zdrowia Polaków.

Wnioski płynące z raportu „Niewydolność Serca w Polsce” wskazują, że optymalne leczenie chorych na europejskim poziomie powinno opierać się na koordynowanej opiece oraz dostępie do nowoczesnej farmakoterapii. To modelowe rozwiązanie, dające szansę na zatrzymanie epidemii niewydolności serca w Polsce, zjawiska, które wg najnowszych danych dotyczy ponad 1,2 mln Polaków!

 

Temat niewydolności serca na obchodach Światowego Dnia Chorego

Z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej zorganizował Forum Organizacji Pacjentów. Jak co roku, miało miejsce wysłuchanie  społeczne, podczas którego decydenci odpowiadali na pytania liderów organizacji reprezentujących pacjentów. Wśród gości znaleźli się  minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, a także Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak. W wydarzeniu uczestniczyła również Agnieszka Wołczenko, Prezes Stowarzyszenia Osób ze Schorzeniami Serca i Naczyń, która reprezentowała Porozumienie Organizacji Kardiologicznych, która artykułowała: – Cieszy nas fakt, że decydenci zauważyli problemy, z jakimi mierzy się polska kardiologia, a wśród nich niewydolność serca. Od dekady czekamy na zmiany i poprawę sytuacji w tym obszarze. Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej napawa optymizmem, ale dotyczy na chwilę obecną tylko województwa mazowieckiego. Chorzy z całej Polski, oprócz koordynowanej opieki,  potrzebują równoległego i pilnego wprowadzenia nowoczesnej farmakoterapii w leczeniu niewydolności serca. Istnieją terapie, które mogą zatrzymać przedwczesne zgony i dramaty ludzi, poprawić istotnie rokowania chorych.

 

Raport ekspertów dyskutowany wśród decydentów

Minister Adam Niedzielski nie odniósł się do części pytania Agnieszki Wołczenko o dostęp do refundowanej, nowoczesnej terapii osób z niewydolnością serca, za to odniósł się do raportu powstałego w wyniku oddolnej inicjatywy Porozumienia Organizacji Kardiologicznych. – Przy okazji, dziękuję za ten raport, który dzisiaj był elementem obrad. Naszą konferencję poprzedziła dyskusja z wybitnymi kardiologami i przedstawicielami innych poddziedzin w zakresie medycyny naczyniowo-sercowej – mówił Niedzielski.

 

Porozumienie Organizacji Kardiologicznych otwarte na współpracę z ministrem

Organizacje pacjenckie zrzeszone w POK są otwarte na rozmowy i współpracę z ministrem Adamem Niedzielskim i decydentami. Nie pierwszy raz zabiegają o spotkanie w tej kwestii. – Cieszymy się, że oddolna inicjatywa pacjentów i ekspertów okazała się dla decydentów impulsem do działania na rzecz osób z niewydolnością serca. Liczymy na podjęcie kolejnych, pilnych kroków w kwestii dostępu do nowoczesnej terapii pacjentów z niewydolnością serca, dlatego wystosowaliśmy list do Pana ministra z prośbą o spotkanie w tej kwestii. Pamiętajmy, że farmakoterapia jest podstawą leczenia tej jednostki chorobowej. Mamy nadzieję na szybkie wcielenie w życie istotnych zmian – podsumowała Agnieszka Wołczenko.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
LubTech Smart Food 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
Women in IT Day 2023
2023-11-15 do 2023-11-15
17
18
19
20
21
22
26
27
28
3
Newsletter