Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki, przy których należy unikać słońca
Leki, przy których należy unikać słońca
Mimo że słońce w umiarkowanych ilościach ma zdrowotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, może ono spowodować wiele szkód. Istnieje kilka leków, które wywołują reakcje fotoalergiczne lub fototoksyczne, kiedy po ich spożyciu skóra będzie wystawiona na promienie słoneczne. Problem ten jest spotykany szczególnie latem, warto więc być świadomym, przy których lekach należy unikać słońca.

 

 

Wszystkie zmiany powstałe na skórze w wyniku spożycia leków i ekspozycji na słońce są nazywane reakcjami fotonadwrażliwości. Odczyny fotoalergiczne powstają tylko u osób z predyspozycjami, natomiast odczyny fototoksyczne występują u większości osób wystawionych na działanie promieniowania po przyjęciu leków. Powstają one na skutek uwalniania wolnych rodników przez substancje chemiczne będące w kontakcie ze skórą, czego konsekwencją jest uszkodzenie struktur komórkowych oraz rozwój ostrej reakcji zapalnej. Do najczęstszych objawów należą pęcherze i rumień, które przypominają oparzenia słoneczne.

* Ketoprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. diklofenak, ibuprofen czy naproksen. Za odczyny fototoksyczne jest odpowiedzialne ugrupowanie benzofenonu, z którego po napromieniowaniu powstaje wolny rodnik tlenowy, indukujący peroksydację lipidów oraz uszkadzający komórki.

* Rosuwastatyna – lek hipolipemizujący należący do grupy statyn pod wpływem światła łatwo ulega degradacji w organizmie, a samą reakcję fototoksyczną wywołują właśnie produkty jej rozkładu.

* Hydrochlorotiazyd oraz furosemid – leki moczopędne – poza reakcjami fototoksycznymi wykazano, że u chorych leczonych hydrochlorotiazydem i amlilorydem częściej występuje czerniak i rak kolczystokomórkowy skóry.

* Amiodaron – lek przeciwarytmiczny powoduje nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne u 25-75% stosujących.

* Estradiol zawarty w środkach antykoncepcyjnych, nawet w małych ilościach po ekspozycji na słońce może wywołać zmiany skórne, takie jak plamy i plamki, barwy od jasno- do ciemnobrązowej, które mogą się powiększać i przyciemniać po długim czasie przebywania na słońcu.

* Ciprofloksacyna – lek bakteriobójczy poza aktywnością fotouczulającą, jako skutki uboczne wywiera także toksyczny wpływ na skórę i oczy nawet bez ekspozycji na słońce.

* Tetracyklina – kolejny lek przeciwbakteryjny, stosowany zarówno doustnie, jak i miejscowo, zwiększając wrażliwość skóry na światło słoneczne. Ponadto po zastosowaniu tetracykliny, a także  fluorochinolonów, chloromycetyn, psoraleny czy preparatów antykoncepcyjnych dojść może do oddzielenia się paznokcia od łożyska (ang. photooncholysis). Zmiany pojawiają się po około 2 tygodniach od zastosowania jednego z wymienionych wyżej preparatów i zazwyczaj są poprzedzone typowymi objawami reakcji fototoksycznej

* Amitryptylina – trójpierścienowy lek przeciwdepresyjny, jak i inne leki z tej grupy, powodują silną hiperpigmentację skóry oraz czerwone przebarwienia w obrębie dłoni, szyi i dekoltu. Podobną reakcję  może wywołać ekspozycja na słońce po zastosowaniu fenytoiny (lek przeciwarytmiczny i przeciwdrgawkowy).

KOMENTARZE
Newsletter