Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pytanie na lato: jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę?

Lato w pełni, zapraszamy więc na cykl: „Pytanie na lato”, w ramach którego będziemy omawiać różnorodne ciekawostki związane z wpływem słońca na organizm człowieka. Eksperci z Polskiego Związku Solaryjnego, Dominik Wrzos i Paweł Grabowski, będą wyjaśniać zjawiska, rozwiewać wątpliwości i ujawniać fakty, które warto poznać, by móc bezpiecznie korzystać z cudów lata. Dziś eksperci odpowiedzą na pytanie, jak fototyp skóry wpływa na opaleniznę?

 

 

Czym jest fototyp?

Dominik Wrzos tłumaczy: – W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, iż fototyp określa typ naszej karnacji, a także informuje o wrażliwości i podatności naszej skóry na opalanie lub oparzenia słoneczne. To od rodzaju fototypu zależy poziom produkcji melaniny – pigmentu w organizmie człowieka odpowiadającego za barwę skóry, koloru oczu oraz włosów. Głównym zadaniem tego barwnika jest osłona komórek skóry przed rakotwórczym działaniem promieniowania ultrafioletowego i jonizującego.

Zgodnie z klasyfikacją amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatricka, który w 1975 r. przeprowadził badania dotyczące wpływu słońca na organizm człowieka, wyróżniamy następujące fototypy skóry:

Fototyp 1 – celtycki:

* skóra jasna/blada/o odcieniu różowym,

* skóra skłonna do podrażnień, narażona na zaczerwienienia,

* włosy jasny blond/rude,

* oczy jasnoniebieskie/piwne/zielone,

* duża ilość piegów,

* niewielka ilość melaniny w skórze.

Osoby posiadające ten fototyp łatwo ulegają słonecznym poparzeniom, a ich skóra nie zbrązowieje.

Zalecenia:

* unikanie słońca,

* używanie kremów z filtrem SPF 50+,

* unikanie solariów.

 

Fototyp 2 – północnoeuropejski: 

* skóra jasna o odcieniu mlecznym,

* oczy zielone/niebieskie/piwne,

* włosy blond/jasnobrązowe,

* skłonność do występowania piegów.

U osób z fototypem nr 2 występuje duża skłonność do oparzeń oraz szansa na niewielką opaleniznę. Osoby o tym fototypie muszą ostrożnie korzystać ze słońca, a na brązowienie skóry muszą poczekać dłuższy czas.

Zalecenia:

* używanie kremów z filtrem SPF 50, a minimum SPF 30,

* ostrożne korzystanie ze słońca i solariów (minimalny czas seansu).
 

Fototyp 3 – środkowoeuropejski: 

* lekko śniada karnacja,

* oczy szare/piwne,

* włosy ciemny blond/brązowe,

* rzadko występujące piegi.

Reprezentanci fototypu nr 3 opalają się bez trudu, a ich skóra pod wpływem słońca przybiera stosunkowo ciemny, brązowy lub oliwkowy odcień.

Zalecenia:

* używanie kremu z filtrem SPF 30 lub SPF 20,

* możliwość korzystanie z solariów, ale uwaga – przy pierwszym seansie zaleca się ograniczenie do minimalnego czasu w celu sprawdzenia reakcji skóry,

* unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

 

Fototyp 4 – południowoeuropejski:

* śniada karnacja,

* oczy ciemnobrązowe,

* brak skłonności do piegów,

* wysoka odporność własna na poparzenia.

Zalecenia:

* nawet nieduża dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry,

* używanie kremu z filtrem SPF 4-8,

* możliwość korzystania z solarium według zaleceń obsługi solarium.

Portal Biotechnologia.pl nie namawia do korzystania z solariów. Częsta ekspozycja na promieniowanie UVA może być szkodliwa dla naszego organizmu, dlatego wizyty w solarium powinniśmy w miarę możliwości ograniczyć do minimum. 

 

Po co znać swój fototyp?

Paweł Grabowski odpowiada: – Ekspozycja ciała na słońce niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu, m.in.: poprawia samopoczucie, powoduje wzrost poziomu witaminy D3 oraz przynosi ulgę w walce z bólami reumatycznymi. Trzeba jednak używać słońca z umiarem. Co to znaczy? Poziom umiaru nie jest taki sam dla wszystkich. Inaczej może korzystać ze słońca osoba o śniadej karnacji, a inaczej o bardzo jasnej. Znając swój fototyp skóry, będziemy w stanie lepiej ochronić się przed słońcem, a także przewidzieć reakcję naszej skóry na działanie promieni słonecznych. Będziemy też wiedzieć, jaką wybrać strategię przygotowawczą do sezonu letniego, jak dobrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny oraz jak często i długo możemy korzystać z takich rozwiązań, jak solaria.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/%C5%9Bwi%C4%99to-pla%C5%BCa-razem-para-4138980/

KOMENTARZE
Newsletter