Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
KRSiO współpracuje z Ministerstwem Zdrowia and kształtem zmian do regulacji rynku suplementów diety
Krajowa Rada Suplementów i Odżywek czynnie współpracuje z Ministerstwem Zdrowia nad kształtem zmian planowanych regulacji rynku suplementów diety. 27 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. suplementów przy Ministerstwie Zdrowia. Zespół zajmuje się nowelizacją prawa żywnościowego w zakresie suplementów diety.

Do zespołu powołano wielu wybitnych ekspertów i przedstawicieli różnych urzędów. KRSiO jest reprezentowane przez Katarzynę Suchoszek-Łukaniuk – prezes KRSiO oraz p. Katarzynę Wójcicką – Prezes Fundacji Europejski Instytut Suplementów i Odżywek i Przewodniczącą Rady Eksperckiej KRSiO. Podczas spotkania szeroko omawiano projekt nowelizacji Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia złożony w Ministerstwie Zdrowia przez KRSiO i BCC w 2014 roku. Posłuży on jako podstawa do dalszych prac nad nowelizacją. Obecnie Ministerstwo uzupełnia projekt o swoje komentarze. To ważne, że reprezentanci branży i eksperci rynku biorą czynny udział w tworzeniu regulacji – mówi Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk, prezes KRSiO – jestem przekonana, że połączenie oczekiwań regulatora rynku z wiedzą i doświadczeniem, a także ekspertyzą ludzi i podmiotów go tworzących przyniesie najlepszy z możliwych efektów i prawo, które zabezpieczy interesy wszystkich uczestników rynku.

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek postuluje o stworzenie przejrzystej administracyjnej procedury zgłaszania i weryfikacji suplementów diety, co wpłynie na uporządkowanie rynku suplementów diety w zakresie wyeliminowania obrotu nielegalnymi produktami. W projekcie przygotowanym w 2014 roku, KRSiO oraz BCC postulowali m.in. o zmodyfikowanie rejestru suplementu aby był bardziej czytelny i praktyczny dla konsumentów – o uzupełnienie rejestru o produkty zgłoszone przed jego powstaniem oraz bieżącą aktualizację (obecnie wpisy dokonywane są z dużym opóźnieniem), a także o wprowadzenie procedury administracyjnej – z podanymi terminami na wszczęcie i przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Obecnie ta procedura trwa zbyt długo, co nie jest korzystne ani dla producenta ani nie sprzyja bezpieczeństwu konsumenta. Organizacje występowały też o uregulowanie procedury zmian – czyli jakie zmiany dot. produktu mają być zgłoszone do GIS i jaką procedurą. Kolejną propozycją KRSiO oraz BCC było wprowadzenie scentralizowanego krajowego systemu wycofań suplementów diety (obecnie takowy nie istnieje). Autorzy projektu nie zapomnieli także o propozycji zmian w przepisach karnych. Wnosili o zmianę charakteru sankcji za brak powiadomienia GIS o wprowadzeniu suplementów do obrotu.

- Otwartość Ministerstwa Zdrowia na wspólne wypracowanie stanowiska ma ogromną wartość i w naszej opinii pozwoli na dopracowanie zapisów, które przyczynią się zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów, stabilności prowadzenia biznesu w Polsce oraz niwelowania szarej strefy. – podsumowuje Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk.

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter