Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kręcąc się po Polsce – konferencja „Dotknij Pediatrii” oraz zapowiedź czerwcowych wydarzeń od firmy Symposion
W miniony weekend, 13-14 maja 2016 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbyła się Konferencja „Dotknij Pediatrii”, organizowana przez firmę Symposion. Nazwa wydarzenia nie jest przypadkowa – poza wykładami merytorycznymi, uczestnicy mogli też wziąć udział w części warsztatowej produktów i leków, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w codziennej praktyce pediatrycznej. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z wydarzenia oraz zapowiedzią nadchodzących eventów.

 

Przewodniczącym obrad był prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Służewski, specjalista w dziedzinie neurologii, pediatrii oraz chorób zakaźnych, Kierownik III Katedry Pediatrii Wydziału Lekarskiego I Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Profesor osobiście zaprezentował wykład na temat „Najnowszych danych z badań klinicznych dotyczących zastosowania fitoterapii w leczeniu kaszlu astmatycznego”.

Pierwszy dzień konferencji był nastawiony na wykłady merytoryczne, które podzielono na kilka odrębnych sesji – wrażliwość i delikatność, schorzenia układu oddechowego w okresie wiosennym, gastroenterologia i hepatologia dziecięca, pediatria praktyczna. Poza tym zorganizowano dwie sesje pod nazwą „Spotkanie z Ekspertami”, na których poruszono takie tematy jak: przewlekły kaszel u dzieci, laktoza w diecie dzieci i młodzieży, astma wczesnodziecięca czy wspomniana wcześniej fitoterapia w leczeniu kaszlu astmatycznego. Prof. dr hab. n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska oraz prof. dr hab. n. med. Mieczysław Walczak poprowadzili dodatkowo „Forum Specjalistów Krajowych”, gdzie opowiedzieli na temat diabetologii dziecięcej i zaparć u dzieci, skupiając się na najnowszych wytycznych oraz zaznaczając niekwestionowany postęp, jaki pojawił się w tych dziedzinach.

Wykłady trwały aż do godzin wieczornych, jednak dobrze wiemy, jak ważny w procesie przyswajania wiedzy, jest odpoczynek. Uczestnicy pod koniec dnia mogli wziąć udział w uroczystej kolacji, a także w jazzowym recitalu Wojciecha Myrczaka, młodego artysty, który jest laureatem kilku znaczących festiwali w tym nurcie muzycznym. Sentymentalny jazz, okraszony lampką wina i smacznym posiłkiem idealnie rozładowuje emocje i nastraja na kolejny produktywny dzień.

Drugi dzień był dniem warsztatowym i uczestnicy od samego rana musieli być na nogach, jeśli nie chcieli przegapić żadnego z tematów. Podzieleni na dwie grupy (idea warsztatów – mniej osób, więcej wyniesiesz) mogli „dotknąć” pediatrii za pośrednictwem warsztatów z zakresu kardiologii, fitoterapii czy terapii inhalacyjnej. W Kazimierzu zebrali się jednak nie tylko lekarze. Jeden z warsztatów dotyczył możliwości obrony lekarzy przed obrazami i obelgami w przestrzeni wirtualnej, a temat starała się wyczerpać mec. Karolina Woźnicka z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych CSP Sp.p. z Poznania. 

 

Już teraz serdecznie chcemy zaprosić i zapowiedzieć najbliższe konferencje organizowane przez firmę Symposion, które będą mieć miejsce w całej Polsce jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem wakacji. Poniżej takie małe kalendarium wydarzeń:

  1. VIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej – Katowice, 02-04.06. W tych dniach Muzeum Śląskie stanie się miejsce spotkania wybitnych specjalistów – onkologów, hematologów dziecięcych, pediatrów, chirurgów dziecięcych i wszystkich, którzy w swoją codzienność wpisali walkę z chorobami krwi i nowotworami złośliwymi u najmłodszych pacjentów. Mimo braków w finansowaniu tych dziedzin medycyny, jest ona znana z innowacyjnych rozwiązań w terapii celowanej i m.in. na ten temat porozmawiają eksperci, koledzy, współpracownicy.
  2. Pediatria na Mazurach – Ruciane-Nida, 04.06 – Już w Kazimierzu było malowniczo, a co dopiero na Pojezierzu Mazurskim w samym sercu Puszczy Piskiej! Schodzimy jednak na ziemie Marzyciele! Podczas jednodniowej konferencji posłuchacie o zakażeniach w pediatrii, ich leczeniu, diagnozie i prewencji, a także o tematach z zakresu reumatologii dziecięcej. Plusy i minusy dzisiejszej antybiotykoterapii, nowe osiągnięcia wakcynologii oraz metody leczenia i diagnostyki we współczesnej reumatologii – to tylko możliwie najbardziej skompresowane streszczenie wydarzenia. Po części wykładowej, będzie można wziąć udział także w nieformalnych rozmowach, które mają mieć charakter spotkań towarzyskich ludzi z branży. Za niewielką cenę można wykupić wstęp tylko na rzeczoną część imprezy, co może szczególnie zainteresuje Was, drodzy Czytelnicy.
  3. Niewydolność Serca 2016 „Nowe wytyczne – nowe wyzwania”, Konferencja Sekcji  Niewydolności Serca PTK, Poznań, 10-11.06 – Podczas dwóch dni spędzonych w hotelu Novotel Poznań Centrum posłuchacie wielu wykładów merytorycznych oraz weźmiecie udział w ciekawych sesjach warsztatowych. Poznacie nowości w leczeniu niewydolności serca, w tym w leczeniu zabiegowym, rzadkie przyczyny tego schorzenia, wyzwania dla lekarzy rodzinnych w związku z chorobą, rolę badań nieinwazyjnych w niewydolności serca oraz… niewydolności serca w migotaniu przedsionków. Autor najlepszego nadesłanego streszczenia pracy oryginalnej związanej z tematyką spotkania będzie nagrodzony wyjazdem na konferencję ESC Heart Failure 2017 w Paryżu!
  4. Medycyna Rodzinna – Białystok, 11.06 i Warszawa, 18.06 -  są to części całego cyklu spotkań w ramach Podyplomowej Szkoły Medycyny Rodzinnej. Będą to ostatnie spotkania przed wakacjami i zostaną one wznowione wrześniowym zjazdem w Gdańsku.
  5. IX Ogólnopolski Zjazd Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci – Bydgoszcz, 16-18.06 – Kolejne wydarzenie, które stawia na połączenie teorii z praktyką, bowiem oprócz 16 sesji naukowych, zorganizowanych zostanie także 5 warsztatowych. Dla odmiany to pierwszy dzień będzie tym warsztatowym (spotkania Sekcji Celiakalnej, Endoskopowej, Dietetycznej, Motorycznej, Alergii na pokarmy), a kolejne wykładowymi (tutaj tematami będą m.in.: alergia pokarmowa, nieswoiste choroby zapalne jelit, zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, gastroenterologia i wiele innych), czyli praktyka poprzedza teorię! Dodatkowo w przestrzeni Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego przewidziano sesje plakatowe, Walne Zgromadzenie PTGHiŻD oraz czas na spotkania towarzyskie. To wszystko w trzy dni?!
  6. II Polsko-Japońsko-Węgierskie Sympozjum Chirurgiczne „Triangle Symposium” – Lublin, 19-20.06 – Celem spotkania jest zacieśnienie współpracy między środowiskiem chirurgicznym z tych trzech narodów, wymiana wiedzy i doświadczeń, a także spędzenie czasu w koleżeńskiej atmosferze. Tak zapowiada prof. dr hab. n. med. Grzegorz Wallner, Szef Komitetu Organizacyjnego i Naukowego. "Polak, Węgier dwa bratanki…" - to wiemy, ale chirurdzy do tego powiedzenia wcielają także przedstawicieli z Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie z resztą odbyło się pierwsze spotkanie „Traingle Symposium” w 2014 r.

Na stronie internetowej Symposion znajdziecie wszelkie szczegóły o tych wydarzeniach, terminy kolejnych eventów, a także kontakty do organizatorów. Serdecznie polecamy!

  

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter