Aachen, 18 - 19 maja 2010 – Eksperci międzynarodowej komisji CHANGE PAIN podjęli dyskusję nt. skutecznego uśmierzania bólu. Podkreślili, że podstawę w efektywnym leczeniu bólu stanowi zrozumienie mechanizmów jego powstawania oraz zastosowanie wielokierunkowego leczenia. W celu osiągnięcia indywidualnych celów terapeutycznych za konieczne uznali opracowanie przyjaznych narzędzi edukacyjnych dla lekarzy oraz usprawnienie komunikacji pomiędzy lekarzami a pacjentami cierpiącymi na przewlekły ból.
„Zmiana w leczeniu ciężkiego bólu przewlekłego jest potrzebna” – wyjaśnia prof. Giustino Varrassi, przewodniczący EFIC i jedna z dwóch osób stojących na czele kampanii CHANGE PAIN. „Potrzeby pacjentów cierpiących z powodu ciężkiego bólu przewlekłego są ewidentnie zaniedbywane, częstość występowania i czas trwania dolegliwości są zbyt duże, a skuteczne leczenie dotyczy zbyt małej liczby pacjentów” – dodaje prof. Varrassi. Wnioski przedstawione przez komisję doradczą kampanii Change Pain pokazują, że obowiązujące w środowisku lekarskim wytyczne nie są powszechnie uznawane przez osoby zajmujące się leczeniem bólu, a jego uśmierzanie prowadzone jest głównie w oparciu o tradycyjne metody. W związku z tym konieczny jest wybór najlepszej strategii leczenia przewlekłego bólu, która powinna być stosowana w sposób konsekwentny i skoncentrowany na pacjencie. Eksperci w szczególności podkreślali konieczność:
zmiany sposobu oceny bólu i jego wpływu na pacjenta (np. poprzez lepszą komunikację)
edukacji pracowników służby zdrowia w zakresie leczenia bólu
zrozumienia mechanizmów znajdujących się u podłoża przewlekłego bólu oraz odpowiednich zasad postępowania farmakologicznego
Eksperci zwrócili również uwagę, że ból obejmujący komponentę neuropatyczną jest często bardziej nasilony i trudniejszy w leczeniu. Przykładem, w którym często występuje zarówno komponenta nocyceptywna, jak i neuropatyczna bólu, to przewlekły ból krzyża. Szacuje się, że komponenta neuropatyczna bólu jest obecna nawet u dwóch trzecich pacjentów z bólem pleców. Kontrola bólu u tych pacjentów jest często niewystarczająca z powodu ograniczonej świadomości różnicy fizjologicznej pomiędzy bólem neuropatycznym a nocyceptywnym oraz odpowiednimi dla każdego z nich alternatywami terapeutycznymi. Eksperci podkreślili także fakt, że leczenie farmakologiczne ciężkiego bólu przewlekłego jest często nieskuteczne, ponieważ pacjentom trudno jest zachować równowagę między odpowiednim łagodzeniem bólu, a tolerancją przepisanego leku. Powstaje błędne koło, w którym niewystarczające działanie przeciwbólowe oraz wyniszczające działania niepożądane prowadzą do przerwania leczenia. Eksperci uznali, że tylko rosnąca świadomość występowania tego zjawiska w środowisku medycznym może przyczynić się do przestrzegania obowiązujących w leczeniu bólu wytycznych.
O kampanii CHANGE PAIN® Kampania CHANGE PAIN została zainicjowana przez niemiecką firmę Grünenthal, eksperta w dziedzinie bólu, aby przyczynić się do poprawy leczenia bólu przewlekłego o dużym natężeniu. Kampania ta wspierana jest przez Europejską Federację Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Badania Bólu (EFIC), są w nią zaangażowani specjaliści w dziedzinie bólu z całej Europy. Przewodniczą jej Profesor Giustino Varrassi, przewodniczący EFIC oraz dr Gerhard H. H. Mueller-Schwefe, przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Leczenia Bólu (DGS). Główne cele kampanii CHANGE PAIN to lepsze poznanie potrzeb medycznych w dziedzinie leczenia bólu przewlekłego o dużym natężeniu oraz poszerzenie wiedzy lekarzy dotyczące tego zagadnienia i poprawa komunikacji między lekarzami i pacjentami. Więcej informacji na www.change-pain.com. Informacje na temat EFIC®
Europejska Federacja Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (EFIC) to wielodyscyplinarna organizacja zawodowa działająca w obszarze nauki o bólu i jego leczenia, w skład której wchodzą najważniejsze europejskie towarzystwa naukowe zajmujące się badaniem bólu. EFIC została założona w 1993 r. przez prof. Ulfa Lindbloma. EFIC reprezentuje 31 państw i blisko 20,000 naukowców, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów oraz innych pracowników opieki zdrowotnej w Europie, zajmujących się badaniem i leczeniem pacjentów cierpiących z powodu dolegliwości bólowych.
Informacje na temat firmy Grünenthal Grünenthal to międzynarodowa firma farmaceutyczna – znany na świecie ekspert w leczeniu bólu oraz działaniach R&D. Firma specjalizuje się w produkcji leków przeciwbólowych. W Polsce jest obecna od 2002 roku. Grünenthal jest wiarygodnym i rzetelnym partnerem w leczeniu bólu, a podstawą jego obecności na rynku farmaceutycznym są inwestycje w sektorze badań i rozwoju oraz dbałość o wysoką jakość oferowanych leków. Obecnie firma prowadzi w Polsce badania kliniczne w oparciu o standardy Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP). Grünenthal wspiera również liczne przedsięwzięcia edukacyjne związane z terapią bólu oraz uczestniczy w propagowaniu wiedzy medycznej. W 2004 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, polski oddział firmy uhonorowany został Dyplomem i Medalem PTBB.
KOMUNIKAT PRASOWY
Kontakt: Grunenthal GmbH
Dr Nicole Foellmer
Tel.: +49 241 569-2858
Fax: +49 241 569-52858
nicole.foellmer@grunenthal.com
KOMENTARZE