Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Komórki skóry wytworzą... insulinę?
Komórki skóry wytworzą... insulinę?
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali właśnie wyniki niecodziennego badania w jednym z pism naukowych. Udało się im z powodzeniem przekształcić ludzkie komórki skóry w pełni funkcjonalne komórki trzustkowe. To już nie pierwszy raz kiedy bardzo „plastyczne” komórki skóry ujawniają przed nami swoje ogromne możliwości.

 

Poziom glukozy u myszy został odpowiednio zmieniany przez badaczy, którzy następnie obserwowali, jak organizm zwierząt reagował. Co ciekawe, komórki wytworzone z komórek skóry  były w pełni efektywne - produkowały insulinę w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi. Po przeszczepieniu ich do myszy chroniły więc zwierzęta przed rozwojem cukrzycy w mysim modelu choroby.

To doświadczenie pokazuje również jak daleko poszła technologia przeprogramowania komórkowego, która pozwoli naukowcom w przyszłości efektywnie radzić sobie z tą wielką chorobą cywilizacyjną jaką jest obecnie cukrzyca. Takie podejście przybliża o krok urzeczywistnienie indywidualnej terapii komórkowej u diabetyków.

- Nasze wyniki wskazują, że komórki skóry dorosłego człowieka można wykorzystać do skutecznego, a ponadto szybkiego generowania funkcjonalnych komórek trzustki, które zachowują się podobnie do ludzkich komórek beta. To odkrycie otwiera możliwość analizy właściwości komórek wydzielniczych trzustki u specyficznych pacjentów i optymalizacji metod nowoczesnej  terapii komórkowej – podkreśla dr Matthias Hebrokdyrektor Centrum Diabetologicznego w San Francisco i autor badania. Naukowcy w pierwszym etapie swoich działań zamieniali dojrzałe komórki skóry w komórki progenitorowe (komórki prekursorowe, macierzyste) endodermy, które następnie przekształcali etapami w komórki beta trzustki.

- Najbardziej unikalny i najtrudniejszy był ostatni krok, ponieważ nie były dotąd znane cząsteczki, które mogłyby tak przeprogramować hodowane w laboratorium komórki, aby stały się funkcjonalnymi komórkami trzustki - opowiada jeden z badaczy, dr Saiyong Zhu. – To badanie stanowi pierwszą udaną próbę stworzenia ludzkich komórek beta trzustki produkujących insulinę przy zastosowaniu metody bezpośredniego przeprogramowania komórek.

Badacze mają nadzieję, że mimo iż nowostworzone komórki potencjalnie mogą pomóc dziś  osobom z cukrzycą typu 2, pewnego dnia, skorzystają z ich właściwości również pacjenci z cukrzycą typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną. Pozostaje więc cierpliwie czekać.

 

 

Źródła

http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/16010609738.htm?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/researchers-have-made-insuling-producing-cells-human-skin-cells

http://www.livescience.com/53362-skin-transformed-to-pancreatic-cells.html

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter