Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak zapobiegać urazom podczas wakacji? Fizjoterapeuta radzi
Jak zapobiegać urazom podczas wakacji? Fizjoterapeuta radzi

Wakacje to moment odpoczynku, relaksu i zabawy, jednak z powodu zwiększonej aktywności fizycznej, częstszych podróży i różnorodnych form rekreacji jest to również czas, w którym ryzyko wystąpienia różnych urazów wzrasta. Wypadki mogą zdarzyć się wszędzie – podczas spacerów po górach, kąpieli w morzu, jazdy na rowerze czy nawet odpoczynku w środowisku domowym. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym można cieszyć się bezpiecznym i zdrowym wypoczynkiem. Opowiada o nich magister fizjoterapii Emil Michalski.

 

Aktywność fizyczna i sportowa

Jak można przygotować się do bezpiecznych aktywności podczas wakacji? Przede wszystkim pamiętajmy o rozgrzewce – wykonywana prawidłowo przed aktywnością fizyczną pomaga przygotować mięśnie do wysiłku, zmniejszając ryzyko urazów. Zwróć uwagę na różne strategie, które poprawiają elastyczność i koordynację, co przekłada się na mniejsze ryzyko kontuzji dolnych kończyn. Z kolei ćwiczenia rozciągające zwiększają zakres ruchu stawów i elastyczność mięśni, co jest kluczowe w zapobieganiu kontuzjom podczas aktywności sportowych. Warto w ciągu roku podejmować także regularny trening siłowy, który wzmacnia mięśnie i stawy, co pomaga w stabilizacji ciała i ochronie przed urazami. Do poszczególnych aktywności fizycznych używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego – kasków, ochraniaczy na kolana i łokcie itp.

Podróże i zwiedzanie

Podczas spacerów i zwiedzania, szczególnie w nowych miejscach, ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia z dobrą przyczepnością, aby zredukować ryzyko poślizgnięć i upadków. Ważne jest także unikanie niebezpiecznych terenów bez odpowiedniego przygotowania i zwracanie uwagi na nierówności terenu. Kluczowe jest też bezpieczeństwo drogowe! Podczas jazdy samochodem zawsze zapinaj pasy i przestrzegaj przepisów. Unikaj rozpraszania uwagi podczas jazdy i pamiętaj, że zabronione jest używanie telefonów komórkowych.

Zarządzanie zdrowiem

W okresie letnim bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, szczególnie w upały. Natomiast zbilansowana dieta dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które pomagają w regeneracji i utrzymaniu dobrego zdrowia, zwłaszcza  podczas aktywności wakacyjnych. Staraj się też planować swoje aktywności wakacyjne z uwzględnieniem własnych możliwości fizycznych i zdrowotnych. Unikaj nadmiernego wysiłku, który może prowadzić do urazów.

Pierwsza pomoc

Pamiętaj, aby na wakacje zabrać ze sobą zestaw pierwszej pomocy, który zawiera bandaże, środki dezynfekujące, plastry i inne niezbędne artykuły do szybkiej interwencji w przypadku drobnych urazów. Znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, takich jak tamowanie krwawienia, unieruchamianie złamań czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa, może okazać się nieoceniona w sytuacjach awaryjnych.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/hillwalker-wzg%C3%B3rza-szkocki-2551476/

KOMENTARZE
Newsletter