Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jak będzie wyglądał rynek pracy dla lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii po brexicie?
W ostatnim czasie uwaga wielu osób zwrócona jest w stronę brexitu i kolejnych doniesień związanych z warunkami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ponieważ brytyjska służba zdrowia od lat przyciąga do siebie wykwalifikowany personel medyczny z krajów członkowskich UE, wielu lekarzy zastanawia się, czy brexit może stanąć im na drodze w realizowaniu planów związanych z rozpoczęciem pracy w tamtejszych placówkach medycznych. Obawy te wydają się być nieuzasadnione, zwłaszcza, że National Health Service (NHS) rozpoczęła niedawno projekt rekrutacyjny, w ramach którego w trakcie kilku najbliższych lat do przychodni NHS zrekrutowanych ma zostać kilka tysięcy specjalistów medycyny rodzinnej z Europy.

 

Wielka Brytania wciąż przyjazna lekarzom rodzinnym

Wielka Brytania jest jednym z najczęściej rozważanych miejsc pod kątem rozwoju kariery zawodowej, zarówno przez lekarzy tuż po ukończeniu specjalizacji, jak i osoby z wieloletnim doświadczeniem. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii pracuje kilkadziesiąt tysięcy lekarzy z krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym zdecydowana większość w placówkach National Health Service, która jest brytyjskim odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. NHS jest utrzymywana w głównej mierze ze środków publicznych i oferuje świadczenia zarówno dla obywateli brytyjskich, jak i mieszkańców Wielkiej Brytanii pochodzących z innych krajów, którzy również kwalifikują się do bezpłatnej opieki medycznej, np. posiadając status rezydenta. 

 

Wysoki status lekarza rodzinnego 

National Health Service zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje zwłaszcza specjalistów medycyny rodzinnej, którzy w brytyjskim systemie służby zdrowia pełnią kluczową rolę. Osoby te mają szersze uprawnienia i większy zakres odpowiedzialności niż ma to miejsce w innych krajach europejskich. Lekarz rodzinny zapewnia chorym będącym pod jego opieką kompleksową terapię, przez co status społeczny lekarza rodzinnego w Wielkiej Brytanii jest wysoki – osoby te są zazwyczaj mocno osadzone w lokalnej społeczności, gdzie cieszą się szacunkiem i dużym zaufaniem. 

 

Program rekrutacyjny 

Nic wiec dziwnego, że National Health Service w ostatnim czasie zdecydowała się przeprowadzić największy dotychczas przetarg na realizację projektu, którego celem jest rekrutacja do pracy na wyspach kilku tysięcy lekarzy rodzinnych. Firma Paragona, która wcześniej z sukcesem zrekrutowała kilkuset europejskich lekarzy do przychodni NHS, jest odpowiedzialna za zatrudnienie lekarzy rodzinnych z krajów Europy. Na samym starcie projektu National Health Service zapewniła Paragonę i rekrutowanych przez nią lekarzy, że ustalenia poczynione podczas brexitu nie wpłyną na jego realizację. 

– Chciałabym zapewnić wszystkich lekarzy rodzinnych z krajów członkowskich Unii Europejskiej, że są mile widziani w przychodniach prowadzonych przez National Health Service oraz zarówno warunki samej oferty, jak i podpisywanego przez nich kontraktu nie zostaną złamane, ani zmienione na ich niekorzyść. W Wielkiej Brytanii mamy obecnie do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na lekarzy rodzinnych, dlatego bez względu na to co wydarzy się w trakcie brexitu, NHS nadal będzie potrzebować wykwalifikowanych specjalistów z Europy – mówi Rachel Souter, Head of International GP Recruitment, NHS England.

Pierwsza faza projektu prowadzonego przez Paragonę zakończyła się udaną rekrutacją do przychodni NHS w Lincolnshire 25 europejskich specjalistów medycyny rodzinnej. Obecnie firma skupia się na pozyskaniu lekarzy, którzy podejmą pracę w gabinetach zlokalizowanych w rejonie Central Midlands, gdzie docelowo ma zostać zrekrutowanych i przeszkolonych 100 specjalistów.

– Lekarze rodzinni biorący udział w rekrutacji prowadzonej przez Paragonę nie muszą zdawać egzaminów językowych IELTS ani OET. Takie podejście pomaga pokonać obawy dotyczące kontynuowania swojej kariery zawodowej za granicą i pracy w obcym języku. Ponadto oferujemy pomoc we wszelkich formalnościach związanych z rozpoczęciem życia w nowym miejscu, a także organizację intensywnych, bezpłatnych stacjonarnych szkoleń. Pierwszy etap szkolenia odbywa się w kampusie Paragony pod Warszawą, gdzie przyszli pracownicy NHS poznają język, kulturę i zasady funkcjonowania brytyjskiego systemu ochrony zdrowia. Kolejny etap ma miejsce po przybyciu do Wielkiej Brytanii – wówczas każdy specjalista przechodzi dodatkowe szkolenie, na którym szczegółowo omawiane są różnice między pracą lekarza rodzinnego w Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach – mówi Kinga Łozińska, Dyrektor Generalny w firmie Paragona. 

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter