Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jad osy brazylijskiej pomoże walczyć z rakiem
Osa brazylijska Polybia Paulista chroni się przed drapieżnikami wytwarzając trujący jad. Okazuje się, że zawiera on potężny składnik, który może okazać się pomocny w zwalczaniu komórek nowotworowych. Kolejny raz natura wyciąga do człowieka swoją pomocną dłoń.

 

Wiele gatunków os produkuje substancje chemiczne, które są w stanie uśmiercić bakterie.
Nowe badanie dowodzi, że toksyna jadu osy brazylijskiej, zwana MP1, jest w stanie selektywnie niszczyć komórki nowotworowe bez szkody dla komórek zdrowych. MP1 wchodzi w interakcję z lipidami, które na powierzchni patologicznych komórek rakowych są rozmieszczone w odmienny sposób. Po kontakcie z toksyną taka anomalia sprzyja tworzeniu dziur w błonie, przez które uciekają ważne dla prawidłowego  funkcjonowania komórek cząsteczki.

 

-Terapia antynowotworowa, która skupiałaby się na „ataku” na lipidową kompozycję błony komórkowej to coś zupełnie innego. Wykorzystanie leków nowej klasy, opierających się właśnie na takim mechanizmie działania, skutecznie wpisałoby się w schemat terapii kombinowanych, gdzie wiele leków stosowanych jednocześnie atakuje inne części komórek rakowych. Wyniki naszych badań wskazują na to, że peptyd MP1 jest selektywny w stosunku do komórek nowotworowych i może być potencjalnie bezpiecznym lekiem przyszłości – mówią autorzy badania.

 

MP1 działa na drobnoustroje poprzez rozerwanie ich błony komórkowej. Nieoczekiwanie peptyd ten może okazać się skutecznym narzędziem w walce z rakiem. W badaniach MP1 hamował wzrost komórek nowotworowych gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, jak również komórki białaczkowe oporne na wiele obecnie stosowanych leków.

 

Jednocześnie nie jest do końca jasne w jaki sposób toksyna selektywnie niszczy komórki patologicznie nie czyniąc przy tym krzywdy zdrowym. Badacze podejrzewają, że może mieć to związek z odmiennymi właściwościami błon komórek nowotworowych. W komórkach zdrowych fosfolipidy takie jak fosfatydyloseryna (PS) i fosfatydyloetanoloamina (PE) są umieszczone po wewnętrznej stronie membrany będąc zwrócone do środka. W komórkach nowotworowych natomiast PS i PE znajdują się w jej zewnętrznej warstwie i są skierowane do otoczenia. W doświadczeniach peptyd MP1 w zaledwie kilka sekund tworzył w błonie na tyle duże pory by umożliwić „ucieczkę” z komórki kluczowym do życia cząsteczkom – RNA i białkom.

W przyszłości naukowcy mają zamiar zmienić sekwencję aminokwasową peptydu celem zbadania w jaki sposób jego struktura zależy od pełnionej funkcji. Być może takie modyfikacje doprowadzą do poprawy selektywności i zwiększą jego moc terapeutyczną.

 

 

Źródła

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150901134941.htm?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2015/09/01/wasp-venom-cancer/

 

Cell Press. "Brazilian wasp venom kills cancer cells by opening them up." ScienceDaily. ScienceDaily, 1 September 2015.

KOMENTARZE
news

<Listopad 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter