Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
J&J: Zwykle nie angażuje się w partnerstwa, ale gdy już się angażuje…
03.09.2012

Johnson & Johnson to koncern, który raczej nie jest znany z częstego zawierania umów, czy partnerstw. Ale gdy raz na jakiś czas „zespół ds. transakcji” spotyka się i ma do zagospodarowania sporą sumkę, to spodziewany efekt może być co najmniej imponujący. Tak też było w ostatnich dniach sierpnia kiedy to Johnson & Johnson sfinalizował pakt z duńską firmą biotechnologiczną Genmab. Umowa dotycząca licencjonowania przeciwciał produkowanych przez Genmab, jak i przejęcia części udziałów w duńskiej firmie szacowana jest na 80 mln $ USD, z czego 55 mln $ USD J&J zapłacił z góry. Jest to jeden z etapów dużo większej współpracy, szacowanej nawet na 1,1 mld $ USD.

 


Przeczytaj również:

Polska firma na 10 miejscu! Ranking najszybciej rozwijających się producentów leków generycznych na świecie!

Porażka Pfizer oraz Johnson & Johnson. Niepowodzenie badań klinicznych leku na Alzheimera!


Głównym bohaterem zobowiązania jakiego podjął się J&J jest daratumumab, przeciwciało CD38 rozwijane jako lek w terapii szpiczaka mnogiego.

Dzięki podpisanej umowie J&J zdobył globalne prawa do programu rozwoju daratumumabu oraz prawa do przeciwciała zapasowego. W ramach współpracy Johnson & Johnson pokryje koszty rozwoju przeciwciała, w tym opłaci wszystkie etapy I i II fazy trwających już badań klinicznych.

Daratumumab to przeciwciało, które celuje w cząsteczki CD38 występujące na komórkach szpiczaka mnogiego. Już w badaniach przedklinicznych dał bardzo obiecujące wyniki.

Nieco ponad miesiąc temu Janssen (koncern należący do Johnson & Johnson) przystąpił do partnerstwa z Genmab w wykrywaniu przeciwciał. Był to jeden z kilku ważnych i głośnych paktów o współpracy, które podpisał też m.in. z GlaxoSmithKline i Roche. Ponadto, w zeszłym roku  Janssen zawarł umowę z Seattle Genetics o współpracy nad specjalną technologią koniugacji leczniczych przeciwciał.

- Jesteśmy bardzozadowoleni ze współpracy z Janssen i cieszymy się na współpracę z nimi.Naszym wspólnym celem jest teraz przyspieszenie rozwoju daratumumabu i maksymalizacja wartości tego produktu – powiedział w oświadczeniu prezes Genmab Jan van de Winkel.

Po podpisaniu umowy z Johnson & Johnson akcje Genmab na kopenhaskiej giełdzie wzrosły o ponad 20 % osiągając cenę 81 koron za akcję co było najwyższym wynikiem od 9 sierpnia 2011 roku.

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
Newsletter