Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Izabela Zimmermann na temat planów Actavis w Polsce
29.04.2011

Actavis zamierza zainwestować w Polsce ponad 100mln euro. Skąd tak duże zainteresowanie polskim rynkiem?

Izabela Zimmermann Dyrektor Generalny firmy Actavis Polska - Strategią Grupy Actavis na najbliższe lata jest umocnienie pozycji na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Polski rynek jest dla nas bardzo atrakcyjny ze względu na dynamiczne tempo rozwoju, jak również potencjał, który dostrzegamy w branży farmaceutycznej.

Dlaczego produkcja leków w Polsce jest konkurencyjna?

IZ -Przede wszystkim dzięki rozbudowanej infrastrukturze no i oczywiście ze względu na koszty wytwarzania leków w Polsce, które są znacznie niższe w Polsce, aniżeli w innych krajach UE.

Na świecie Actavis jest czwartą największą korporacją zajmującą się generykami. Skąd tak niska pozycja w naszym kraju?

IZ - W Polsce Actavis działa stosunkowo niedawno, bo dopiero od 5 lat, wciąż się rozwijamy oraz budujemy swoją pozycję. Sukcesywnie wprowadzamy na rynek nowe preparaty. Myślę, że usystematyzowanie mocnej pozycji na rynku wymaga czasu, wcześniej nasze inwestycje skupiały się na takich krajach jak Rosja, Rumunia czy Bułgaria teraz, chcielibyśmy mocniej skoncentrować się na Polsce. 

Jakie są więc plany firmy wobec polskiego rynku?

IZ - Chcielibyśmy, aby Polska stała się dla nas trzecim kluczowym rynkiem w skali globalnej po USA i Wielkiej Brytanii. Widzimy tutaj bardzo duży potencjał rynkowy i chcielibyśmy zacząć go wykorzystać. Zwiększamy zespół w Polsce i wprowadzamy na polski rynek nowe leki, co pozwala nam wierzyć, że nasza pozycja umocni się.

Skąd decyzja o przejęciu Polfy Warszawa?

IZ - Kluczowym powodem decyzji jest fakt, że Polfa Warszawa posiada technologię, której obecnie grupa Actavis nie posiada. Przede wszystkim chodzi o możliwość wytwarzania sterylnych form leków tzn. wykorzystać technologię, jaką posiada Polfa do produkcji i eksportu naszych leków na inne rynki. Jest to z korzyścią zarówno dla nas, jak i dla Polfy, która nie posiada rozbudowanej struktury terenowej na świecie.

Co stawia Actavis przed konkurencją w tym wyścigu?

IZ - Mamy duże doświadczenie w kwestii przejęć firm, dokonaliśmy ich aż 56 jak dotąd. Wszystkie przejęcia zakończyły się dużym sukcesem dla obu stron. Myślę, że istotną kwestią jest również fakt, że działamy na 40 rynkach, co daje większe możliwości wzrostu sprzedaży produktów Polfy, które po ewentualnym przejęciu przedsiębiorstwa, bylibyśmy wstanie zacząć eksportować na inne rynki. Co więcej, posiadamy uzupełniające się portfele produktów na kluczowych dla Polfy rynkach dzięki czemu możemy osiągnąć efekt synergii.

Na jakich warunkach przebiegałaby ta współpraca?

IZ - Tak jak już wspominałam, współpraca polegałaby na obopólnych korzyściach, my moglibyśmy rozwinąć produkcje naszych leków zarówno w ampułkach jak i w tabletkach, a dzięki naszym siłom Polfa miałaby większe możliwości eksportu swoich produktów na inne rynki, co przekłada się na rozwój fabryki w Polsce.

Jakie korzyści odniesie Polfa po podpisaniu umowy z Actavis?

IZ - Zwiększenie dostępności produktów poza Polską doprowadzi do lepszego wykorzystania możliwości produkcyjnych Polfy. Wzrost produkcji prowadzi do inwestycji w rozwój fabryki, oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Połączenie sił promocyjnych w Polsce pozwoli na umocnienie pozycji produktów Polfy na rynku krajowym.

Jakimi rozwiązaniami technologicznymi dysponuje Actavis, które mogłyby przyspieszyć rozwój farmacji w Polsce?

IZ - Wciąż poszukujemy nowych i interesujących rozwiązań technologicznych, które moglibyśmy wprowadzić na polskim i światowym rynku. Jednostki produkcyjne Actavis od wielu lat aktywnie usprawniają pozytywne oddziaływanie na środowisko. Od działań mających na celu minimalizację odpadów do oszczędzania energii np. w Islandii, Actavis wykorzystuje energię geotermalną do ogrzewania i uzyskiwania energii elektrycznej. W Rumunii eksploatujemy innowacyjny system pozyskiwania ciepła, który wykorzystuje wody poziemne do chłodzenia budynku w lecie i ogrzewania w zimie. Actavis pomaga w ograniczaniu błędów w obchodzeniu się z produktami cytotoksycznymi poprzez  technologię Vialshield TM, materiału bez PCV, specjalnie opracowanego w celu zminimalizowania pęknięć i narażenia na kontakt z czynnikami wysokotoksycznymi.

Co jest przedmiotem rozmów z Biotonem?

IZ - Rozpoczęliśmy rozmowy z Biotonem o wspólnych możliwościach współpracy w zakresie marketingu i dystrybucji rekombinowanejinsuliny ludzkiej, którą posiada w swoim portfolio Bioton.

Czy Actavis ma w planach rozwój i produkcję leków innowacyjnych?

IZ - Na razie nie mamy takich planów, oczywiście w przyszłości może ulec to zmianie, staramy się być otwarci na nowe możliwości.

 

Podziękowania dla Pani Izabeli Zimmermann za udzielenie wywiadu.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter