Oba projekty korzystają z nowoczesnych rozwiązań komputerowo- sieciowych (udostępnianie dużych mocy obliczeniowych indywidualnym odbiorcom w systemach gridowych) w celu przeprowadzenia obliczeń na dużą skalę. Oba te projekty także merytorycznie zorientowane są na badania w dziedzinie medycyny.
ViroLab stawia sobie za cel opracowanie kompleksowej analizy zachorowań na AIDS dążąc do skonstruowania mapy naszej planety z zaznaczonymi ośrodkami stanowiącymi źródło zachorowań oraz, co ważniejsze, specyfikę wirusa w danym rejonie dominującego. Śledzenie zmian mutacyjnych wirusa może pozwolić na przewidywanie tych mutacji w przyszłości, co z kolei umożliwi przygotowanie leków z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do pojawiających się infekcji.
Natomiast projekt EuChinaGrid poza rozwijaniem współpracy z Chinami, ma na celu opracowanie narzędzi w dziedzinie farmakologii (projektowanie leków). Dwa ośrodki (krakowski i rzymski) pracują nad sposobami fałdowania białek (o stosunkowo krótkich polipeptydach), w celu określenia możliwości wykorzystania ich w celach terapeutycznych. Obiektem badań są białka, których przyroda nie wytworzyła w czasie swojej ewolucji, a które mogą reprezentować funkcje biologiczne o nieznanym dotychczas charakterze.
Źródło: www.cm-uj.krakow.pl
KOMENTARZE