Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GIF wycofuje produkt leczniczy Axura
GIF wycofuje produkt leczniczy Axura
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju preparatu Axura podmiotu odpowiedzialnego Merz Pharmaceutical GmbH z Niemiec. Kilka serii tego leku ma wadliwą pompkę dozującą.

Decyzji o wycofaniu z obrotu (Decyzja nr 51/WC/2014 z dn. 16 grudnia 2014r.) podlega 7 serii leku Axura: 362810, 361853, 365788, 367184, 367182, 368476, 368477. Według informacji w obwieszczeniu GIF: „do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Axura w związku z defektem pompki dozującej. Jednocześnie ww. informacja została potwierdzona w komunikacie Rapid Alert przesłanym do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z organu kompetentnego w Hiszpanii. Decyzja o wycofaniu przedmiotowego produktu leczniczego została podjęta w uzgodnieniu z Europejską Agencja Leków”.

Produkt leczniczy Axura należy do grupy preparatów przeciw otępieniu. Stosowany jest w leczeniu osób z chorobą Alzheimera o różnym stopniu zaawansowania – od umiarkowanego do ciężkiego. Axura jest antagonistą receptora kwasu N-metylo-D-asparaginowego (NMDA) biorącego udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych istotnych w procesie uczenia się i zapamiętywania. Substancja aktywna zawarta w preparacie – chlorowodorek memantyny – poprzez wpływ na te receptory poprawia przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć. 

KOMENTARZE
Newsletter