Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
GIF wstrzymał w obrocie Pantoprazole REIG JOFRE
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu obrotu oraz stosowania na terenie całego kraju produktu leczniczego Pantoprazole REIG JOFRE, podmiotu odpowiedzialnego Laboratorio Reig Jofré S.A.,Hiszpania. Decyzja ukazała się na stronie GIF 23.01.2015r. Powodem było stwierdzenie w jednej z fiolek serii produktu ciała obcego.

Decyzji o wstrzymaniu w obrocie i stosowaniu na terenie całego kraju (Decyzja nr 1/WS/2015) podlega seria: I118 (data ważności 10.2016) leku Pantoprazole REIG JOFRE, podmiotu odpowiedzialnego Laboratorio Reig Jofré S.A.,Hiszpania. Według informacji zawartych w obwieszczeniu GIF: „w dniu 23 stycznia 2015r. do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie przesłane przez Wojskową Inspekcję Farmaceutyczną we Wrocławiu o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych przez ww. serii produktu leczniczego Pantoprazole REIG JOFRE, wraz z wnioskiem o wstrzymanie w obrocie i stosowaniu przedmiotowego produktu. Powodem powyższego zgłoszenia było stwierdzenie obecności ciała obcego w fiolce ww. produktu leczniczego ”. 

Wstrzymana seria produktu leczniczego Pantoprazole REIG JOFRE, do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących jej bezpiecznego stosowania nie może znajdować się w obrocie oraz być stosowana w lecznictwie na terenie całego kraju.

Produkt leczniczy Pantoprazole REIG JOFRE (proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań, 40 mg) zawiera substancję aktywną – pantoprazol, który klasyfikowany jest jako inhibitor pompy protonowej. Lek stosowany jest w przypadku chorych z refleksowym zapaleniem przełyku, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespołem Zollingera-Ellisona, a także innych stanów chorobowych związanych z wydzielaniem nadmiernej ilości kwasu solnego. Mechanizm działania tego preparatu opiera się na specyficznym blokowaniu pompy protonowej w komórkach okładzinowych. W kwaśnym środowisku, pantoprazol przekształcany jest w czynną postać i hamuje aktywność H+, K+ ATPazy zaangażowane w końcowy etap tworzenia kwasu solnego w żołądku. 

KOMENTARZE
Newsletter