Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Firma GSK została umieszczona na 150. miejscu w tegorocznym rankingu "500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej
24.09.2010
GSK jest jedynym producentem leków, działającym w Polsce, który znalazł się na tak wysokiej pozycji. Przy opracowywaniu zestawienia uwzględnionych zostało 867 firm z 18 krajów regionu.
Polski oddział GlaxoSmithKline zajął wysokie 150. miejsce wśród największych firm Europy Środkowo-Wschodniej, awansując o prawie 50 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia (198. miejsce GSK w rankingu za 2008 r.). Oprócz GSK w pierwszej 200-tce największych w regionie przedsiębiorstw znalazły się tylko trzy inne firmy, prowadzące działalność w branży farmaceutycznej w Polsce oraz specjalizujące się w obszarze hurtowej sprzedaży leków. Wśród największych w naszym rejonie Europy przedsiębiorstw uwzględnione zostały m.in. firmy farmaceutyczne działające w Polsce, Czechach, Chorwacji, Słowenii, a także na Węgrzech i Słowacji.

GSK jest liderem na polskim rynku farmaceutycznym (7% udziałów w rynku etycznym*). Jest także największym inwestorem w branży. W 1998 roku firma włączyła się w proces prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, wykupując 80% akcji Poznańskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa za kwotę 220 mln USD. Po zarejestrowaniu spółki GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. w 2001 roku Skarb Państwa posiadał jeszcze 2,73% udziałów w kapitale akcyjnym przedsiębiorstwa. W kwietniu 2009 r. Glaxo Group Limited (spółka–matka GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S. A.) odkupiło od Ministerstwa Skarbu Państwa pozostałą część pakietu akcyjnego. Transakcja dała Skarbowi Państwa 46 mln PLN przychodów.

Laureatem wśród firm środkowoeuropejskich została firma Gedeon Richter, główny producent farmaceutyków na Węgrzech. Laureat został wybrany na podstawie kryteriów finansowych (waga 70%) i niefinansowych (waga 30%). Wśród kryteriów niefinansowych znalazły się działalność w co najmniej dwóch krajach Europy Środkowej, podejmowanie inicjatyw rynkowych takich jak fuzje i przejęcia, oferty publiczne czy kontynuacja programów inwestycyjnych pomimo kryzysu, oraz aktywność na polu CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu). Oceny dokonała niezależna Kapituła w składzie Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Jaroslav Hascak, partner w Penta Investments, Jerzy Hausner, były Wicepremier i Minister Gospodarki, Paweł Lisicki, Redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita oraz Michael Barrington, CEO, Deloitte Central Europe.

Według czwartej edycji raportu Deloitte CE TOP 500, informacje dotyczące pierwszego kwartału 2010 roku wskazują na stopniowe ożywienie gospodarcze, czego - po roku gwałtownych spadków - dowodzą odnotowane już wzrosty przychodów spółek. Ma to miejsce w większości krajów i sektorów, chociaż dynamika rynku wśród branż takich jak Technologia, Media i Telekomunikacja (TMT) wskazuje, że od reguły tej istnieją wyjątki. Ważną rolę we wsparciu ożywienia odgrywa kilka czynników, w tym pakiety stymulacyjne rządów państw zachodnich oraz organizacji międzynarodowych, działania krajowe mające na celu redukcję deficytów budżetowych bardziej korzystny kurs walutowy oraz programy dla firm, których celem jest usprawnienie oraz modernizacja działalności. Tegoroczne zestawienie to już IV edycja listy największych firm Europy Środkowo-Wschodniej „CEE Top 500”, w której uwzględnione zostały firmy z różnych sektorów gospodarczych. W trakcie opracowywania rankingu uwzględnione zostały m.in. wielkość firmy, strategia wzrostu oraz osiągane przez nią wyniki finansowe. Lista przygotowana została przez redakcję „Rzeczpospolitej”, firmę doradczą Deloitte oraz lokalnych partnerów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

red. Blanka Majda
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter