EL Polska jest częścią amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Eli Lilly and Company. Koncern ma długą tradycję w tworzeniu innowacyjnych leków. Preparaty opracowane przez Lilly są głównie stosowane do walki z chorobami układu krążenia, sepsą , osteoporozą czy ADHD.
24 marca jest Światowym Dniem Walki z Gruźlicą i przypada w rocznicę odkrycia tubercule bacillus , bakterii odpowiedzialnych za rozwój choroby .Wbrew ogólnemu przekonaniu, że jest to choroba przeszłości co roku jest powodem śmierci około 2 mln ludzi. Eli Lilly stworzyła program „Partnerstwo Lilly MDR-TB”, którego partnerami są min:Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża oraz Czerwonego Półksiężyca (IFRC); Międzynarodowa Federacja Szpitali (IHF); Harvard Medical School i organizacja Partners in Health (PIH); Hisun Pharmaceutical, firma farmaceutyczna w Chinach; Uniwersytet Purdue, USA; Shasun Chemicals and Drugs, firma farmaceutyczna w Indiach czy SIA International, firma farmaceutyczna w Rosji.
Oprócz zwykłej postaci gruźlicy występuję również gruźlica wielkooporna, która dotyka osoby nie stosujące się do zaleceń terapeutycznych u których nie powiodło się leczenie I rzutu. W ostatnich latach odnotowano rocznie ponad 10 mln przypadków gruźlicy na całym świecie. Największy odsetek chorych występuje w Indiach, Chinach , Indonezji oraz Południowej Afryce.
Nieleczona choroba prowadzi do powstawania nowych ognisk i szczepów bakteryjnych , opornych na leki. Gruźlica wielkooporna jest ogromnym problemem współczesnej medycyny.
Eli Lilly jest inicjatorem światowego programu walki z wielkooporną postacią gruźlicy
"Największy globalny program służący walce z gruźlicą podjęła firma Eli Lilly, która zainicjowała Program Partnerstwa Lilly MDR-TB, mający na celu powstrzymanie gruźlicy wielolekoopornej. Ponad 20 partnerów, instytucji oraz organizacji prywatnych i publicznych na całym świecie, zaangażowanych zostało w zwalczanie gruźlicy w ponad 80 krajach świata w tym najbardziej narażonych tj. Republika Południowej Afryki, Chiny, Indie i Rosja. Wśród organizacji tych znalazły się m.in. Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża oraz Czerwonego Półksiężyca, Shasun Chemicals and Drugs w Indiach, Światowe Forum Ekonomiczne, WHO, Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Eli Lilly w latach 2003-2011 wyda 135 mln dolarów na diagnostykę, zapobieganie i leczenie gruźlicy - podkreśla Radunka Cvejić, Dyrektor ds. korporacyjnych, Eli Lilly Polska- Kompleksowe podejście do walki z tą chorobą wymaga, bowiem, zapewnienia dostępu do leków, transferu technologii ich produkcji, szkolenia pracowników opieki zdrowotnej jak i wolontariuszy pomagających chorym, monitorowania terapii, uświadamiania chorych o skutkach zaniechania leczenia, wspierania ich w trakcie prowadzonej terapii (złe stosowanie leczenia, przerwanie w trakcie niweczy starania), prowadzenia badań naukowych."
Program obejmuje swoim zasięgiem ponad 50 krajów. W myśl inicjatywy koncern udostępnia wiedzę dotyczącą całego procesu wytwarzania leków .Od kilku lat przekazuje technologię , receptury a także znaki towarowe producentom leków z krajów dotkniętych tą chorobą.
Red. Agata Bednarek
KOMENTARZE