Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Eksperci zgodni – celowany lek na COVID-19, nad którym pracuje Celon Pharma, ma szansę zmienić przebieg choroby
Eksperci zgodni – celowany lek na COVID-19, nad którym pracuje Celon Pharma, ma szansę zmie

Celon Pharma nadaje nowy wymiar i przyspiesza potwierdzanie skuteczności opracowanej przez siebie terapii na SARS-CoV-2. Nowe podejście terapeutyczne zaprojektowane przez naukowców z Celon Pharma łączy rozproszone dotychczas możliwości odpowiedzi na zagrożenie wywołane przez SARS-CoV-2. Zakłada ono jednoczesne skracanie czasu infekcji u pacjentów już nią dotkniętych i znaczące ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa u osób zdrowych.

 

 

Terapia rozwijana przez Celon Pharma S.A. ma szanse stać się właściwą odpowiedzią na największe wyzwanie epidemiologiczne w zakresie infekcji wirusowych, w tym przede wszystkim na koronawirusa. Potwierdzili to eksperci NCBR, przyznając blisko 40 mln PLN dofinansowania projektowi, w ramach którego terapia będzie rozwijana. Obecnie wyselekcjonowane przez naukowców Celon Pharma związki posiadają zarówno właściwości hamujące rozwój wirusa SARS-CoV-2, jak i blokują jego wnikanie do komórek gospodarza. Planowana inhalacyjna droga podania leku będzie możliwa w warunkach domowych i stanie się ważną alternatywą dla obecnie testowanych infuzji, które wymagają podawania szpitalnego i oznaczają dalsze obciążanie systemów ochrony zdrowia.

Dr Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A. mówi: – Nie idziemy na skróty. Pandemia SARS-CoV-2 pokazała wszystkie słabe punkty dostępnych i rozwijanych terapii, ale i systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Epidemie wirusowe, różnego rodzaju, to ogromne wyzwania, które według szacunków ekspertów, zostaną z nami na dekady. Dlatego podeszliśmy do problemu kompleksowo. Wykorzystamy doświadczenie naszego zespołu w zakresie RNA, nowoczesne laboratoria przygotowane do pracy z wirusami oraz wiedzę w zakresie rozwoju leków innowacyjnych. Nie mogliśmy podjąć innej decyzji, mając zasoby, które możemy wykorzystać do walki z najważniejszym w tym momencie wyzwaniem medycznym i społecznym. Projekt przewiduje podawanie pacjentom wyselekcjonowanego leku już w 2022 r. w ramach testów klinicznych.

Eksperci potwierdzili, że podejście terapeutyczne zaproponowane przez Celon Pharma będzie doskonałym uzupełnieniem, już rozwijanych terapii oraz szczepionek. – Rozwój szczepionki to ważny krok na drodze walki z wirusem, ale z punktu widzenia populacyjnego nabywanie odporności może zająć wiele lat, a nawet dekad. Zanim to nastąpi potrzebujemy terapii, która skróci przebieg choroby u już zakażonych, ale i zahamuje jej rozprzestrzenianie się w całej populacji – uważa dr Jerzy Pieczykolan, Kierownik Działu Badań Przedklinicznych.

– Wyselekcjonowaliśmy już obiecującą klasę nowych związków chemicznych, które spełniają założony mechanizm działania, tj. posiadają zarówno właściwości hamujące rozwój wirusa SARS-CoV-2, jak i blokują jego wnikanie do komórek gospodarza. Obecnie prowadzimy prace syntetyczne nad nowymi analogami, a ich aktywność zostanie wkrótce potwierdzona w modelach in vitro w nowo projektowanym laboratorium BSL-3, zlokalizowanym w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Kazuniu Nowym – dodaje Krzysztof Dubiel, Kierownik Chemii Medycznej Celon Pharma S.A.

KOMENTARZE
Newsletter