Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Diagnostyka onkologiczna w Polsce przyspiesza
Firma Synektik SA będąca wiodącym na naszym rynku dostawcą usług, produktów i innowacyjnych rozwiązań IT dla medycyny nuklearnej i diagnostyki obrazowej zakupiła cztery nowoczesne radiofarmaceutyki od firmy IASON GmbH (Austria). Spółka stała się pierwszym w Polsce komercyjnym producentem radiofarmaceutyków wykorzystywanych w diagnostyce onkologicznej (PET– Pozytonowa Tomografia Emisyjna).

Radiofarmaceutyki znajdują zastosowanie jako markery diagnostyczne w onkologii przy wykorzystaniu techniki PET. Metoda Pozytonowej Tomografii Emisyjnej jest coraz częściej wykorzystywana przez medycynę nuklearną. Pozwala na wykrycie zmian funkcjonalnych nawet przed wystąpieniem wyraźnych zmian morfologicznych oraz na kontrolę stopnia zaawansowania choroby jak i postępów terapii. Metoda PET w blisko 90% pozwala rozpoznać nowotwór, zmorę naszych czasów, stanowiąc przez to obecnie najlepsze narzędzie diagnostyczne.
Nabyte przez Synektik radioznaczniki to EFDEGE, IASOflu, IASOdopa i IASOcholine.

-EFDEGE wykrywa zwiększony metabolizm glukozy w obrębie guza. Ma zastosowanie przy wykrywaniu pojedynczych guzków w płucach i nowotworów macicy niewiadomego pochodzenia

-IASOdopa rozpoznaje utratę funkcji neuronów dopaminowych w prążkowiu. Stosuje się  go w diagnostyce Parkinsona, lokalizacji guzów chromochłonnych i nowotworów przewodu pokarmowego.

-IASOcholine wskazuje na zwiększone zużycie choliny w tkankach i narządach. Przydatny w diagnostyce  raka prostaty i jego przerzutów do kości oraz nowotworów wątroby.

-IASOflu obrazuje metabolizm tkanki kostnej. Znajduje zastosowanie przy wykrywaniu i lokalizacji nowotworów kostnych. Jest pomocny w orzeczeniu o molestowanie seksualne dzieci, co wynika ze zmian anatomicznych kośćca. 

Umowa zawarta pomiędzy firmami dotyczy pełnego know-how, technologii i praw umożliwiających wytwarzanie oraz sprzedaż wymienionych produktów. Dodatkowo Synektik nabył wyłączne prawo do ich dystrybucji na terenie nie tylko Polski ale i Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi stając się niejako potentatem radiofarmaceutyków na Europę środkowo-wschodnią.

-Dzięki umowie z IASON GmbH dysponujemy własnymi radioznacznikami. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która z sukcesem podjęła takie działania – podkreśla Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA. -Pozyskanie tych preparatów na wyłączność to nie tylko realizacja celów emisyjnych i składanych dotychczas obietnic, ale także ogromny motor napędowy do dalszego rozwoju Synektik SA w Polsce i na rynku europejskim. Staliśmy się posiadaczami własnego know-how i tym samym możemy rozwijać te produkty w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym, produkować we własnych zakładach oraz udzielać sublicencji na ich wytwarzanie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nie tylko obniża koszty własne prowadzonej działalności, a tym samym zwiększa rentowność spółki, ale również umożliwia ekspansję na wschód Europy, gdzie są ogromne potrzeby w zakresie rozwoju diagnostyki obrazowej. Jesteśmy przekonani, że taka konsekwentnie realizowana ścieżka rozwoju nie tylko pozytywnie wpłynie na budowanie wartości dla naszych akcjonariuszy, ale przede wszystkim umożliwi reagowanie na potrzeby wciąż rozwijającego się i bardzo perspektywicznego rynku diagnostyki obrazowej.

Sukces biznesowy firmy, to jedno. Najważniejsze jest dobro pacjenta.  Jak produkcja radiofarmaceutyków w Polsce wpłynie na proces leczenia chorych? Prezes Kozanecki odpowiada: -Dotychczas preparaty do użytku komercyjnego musiały być sprowadzane z Niemiec i Austrii, ponieważ  istniejące w Polsce ośrodki mogły produkować wyłącznie na użytek własny. Z powodu szybkiego rozpadu substancji promieniotwórczych w radiofarmaceutykach nie mogą być one dostarczane do pacjentów w czasie dłuższym niż 4-5 godzin, dlatego wcześniej do transportu wykorzystywano samoloty, co znacznie zwiększało koszty. Teraz będziemy mogli znacznie skrócić czas dostarczenia radiofarmaceutyków do badania pacjenta oraz ograniczyć wydatki z tym związane, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na zwiększenie dostępności i liczby procedur.

Spółka w najbliższych latach chce utrzymać około 50-procentowy udział na rodzimym rynku w sprzedaży radiofarmaceutyków. Firma działa także na innych płaszczyznach. Na dniach rozszerzyła umowę z Jagiellońskim Centrum Innowacji w Krakowie na dostawę nowoczesnych, specjalistycznych urządzeń: aparatu rezonansu magnetycznego i tomografu komputerowego. Prowadzi badania nad opracowaniem własnych preparatów służących obrazowaniu w medycynie nuklearnej uwagę swoją skupiając na rozwoju kardiologii, onkologii i neurologii.

Źródła

http://iason.pl/

http://www.synektik.pl/

http://www.iason.eu/en/products.html

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter