Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy czekolada w produktach spożywczych może wpływać na wyniki testów THC?
Czy czekolada w produktach spożywczych może wpływać na wyniki testów THC?

W USA już od 2012 r., czyli od czasu, gdy pierwsze stany zalegalizowały rekreacyjną marihuanę, artykuły spożywcze z konopiami indyjskimi zalały rynek. Okazuje się jednak, że połączenie czekolady i konopi indyjskich może skutkować licznymi błędami laboratoryjnymi. Naukowcy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego (ACS) postanowili skoncentrować się na spożyciu czekolady i sprawdzić, w jaki sposób te produkty wzajemnie na siebie działają.

 

 

Amerykańskie Stowarzyszenie Chemiczne (ACS) organizuje krajowe spotkania i wystawy obejmujące tysiące prezentacji na temat nowych odkryć w nauce. Tematy dotyczą żywności i odżywiania, medycyny, zdrowia, energii, środowiska i innych dziedzin, w których chemia odgrywa kluczową rolę. Na jednym z ostatnich posiedzeń przedstawiono wyniki badań dotyczące interferencji na poziomie oznaczenia THC u osób, które spożyły jednocześnie czekoladę.

Ich badania okazały się niejasne, a określenie stężenia i siły działania THC właśnie w takim połączeniu jest trudniejsze, niż się spodziewano. Interferencja, o której mowa, to tzw. efekt matrycy, w którym obecność czekolady skutkuje fałszywie obniżonym wynikiem oznaczenia THC. Naukowcy opisują, że w próbkach o mniejszej zawartości czekolady lub całkowicie wolnych od czekolady wyniki oznaczeń THC były znacznie wyższe.

Jak twierdzi dr Dawson, jeden ze współautorów badania, wraz z rosnącą ilością czekolady w próbce, a przy stałej ilości kannabinoidów, wyniki oznaczeń THC są coraz niższe. Odkrycie to sugeruje, że jakiś składnik zawarty w czekoladzie zakłóca odczyty THC. Niestety nie wiemy, czym jest ten składnik i w jakim stopniu jest on stabilny w ludzkim organizmie. Nie wiemy także, czy taka interakcja będzie występować w oznaczeniach u ludzi we wszystkich płynach ustrojowych, w których THC i CBD jest standardowo oznaczane (mocz, krew, ślina, pot).

W Polsce poza zastosowaniem medycznym posiadanie Cannabis sativa/indica jest nielegalne. Samo spożycie i wykrycie THC w płynach ustrojowych nie jest już traktowane jako przestępstwo. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele zakładów pracy, jak chociażby linie lotnicze czy zakłady kolejowe, wymagają wykonania oznaczeń wyrywkowo u swoich pracowników przed rozpoczęciem dnia pracy. W takich sytuacjach interferencja na poziomie THC i składnika czekolady może być bardzo istotna. 

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter