Koncepcja porożogennych komórek macierzystych wywodzi się z firmy Stem Cells Spin we Wrocławiu. Wiadome było, że komórki macierzyste są w porożu jelenia szlachetnego - poroże w najlepszym okresie przyrasta do 2 cm na dobę - ale nikt na świecie nie wyprowadził stabilnej linii hodowlanej. W 2005 roku naukowcy z firmy Stem Cells Spin pobrali fragment poroża jelenia w celu wyizolowania z nich wspomnianych komórek i wyprowadzili ich stabilną linię.
– Komórki te są adherentne. Linia komórek hodowana jest w pojemnikach 10-poziomowych, co jest w Polsce pewnym ewenementem i świadczy o skali ich namnażania - informuje Pani Paulina Bugno, Biotechnolog Stem Cells Spin S.A.
Komórki z poroża jelenia mają bardzo duży potencjał regeneracyjny. Dlatego powstała koncepcja jego komercjalizacji..
– Pierwszym krokiem komercjalizacji były kosmetyki. W 2012 na rynku pojawiła się marka Revitacell, w której został wykorzystany surowiec kosmetyczny powstały na bazie porożogennych komórek macierzystych MIC-1 pod nazwą NHAC Biocervin MIC-1. Wcześniej surowiec ten został wprowadzony na ogólnoświatową listę INCI, ponieważ wszystkie składniki produktów kosmetycznych muszę być tam wpisane. W tym samym czasie zostały również wprowadzone weterynaryjne środki pielęgnacyjne pod nazwą Velvetyna. Od początku głównym naszym celem była jednak medycyna - mówi Pani Dorota Stefanicka, Kierownik ds. Marketingu i Sprzedaży w firmie Stem Cells Spin S.A.
Jak mówi Pani Stefanicka strategia firmy podzielona jest na kilka etapów. Pierwszym etapem komercjalizacji było wprowadzenie na rynek kosmetyków oraz weterynaryjnych produktów pielęgnacyjnych. W dalszej perspektywie są wyroby medyczne, produkty medyczne i leki. Aktualnie udało się, w połączeniu z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, stworzyć konsorcjum realizujące projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pt. „Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych”. Projekt ma trwać do 2016 roku, a jego wartość szacuje się na 64.939.002,00 zł (w tym dofinansowanie NCBR: 57.008.401,00 zł). Zakłada on zrobienie prototypów produktów medycznych z zakresu dermatologii, stomatologii i okulistyki.
Wśród prototypów tych znajdują się:
● lek na uszkodzoną skórę: owrzodzenia żylakowate, odleżyny, poparzenia, trądzik, łuszczycę
i inne zmiany skórne przebiegające z uszkodzeniem tkanki łącznej
● wyroby medyczne stymulujące odbudowę włosów oraz wspomagające regenerację i gojenie po przeszczepach
● wyroby medyczne w formie żelu na błony śluzowe jamy ustnej i nosa
● leki na regenerację rogówki oka
– Linia demonstracyjna/laboratorium znajduje się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Było to jedno z najważniejszych działań naszego projektu - mówi Pani Stefanicka.
Trzymamy kciuki za wrocławskich naukowców i życzymy powodzenia w dalszych badaniach!
(Artykuł powstał na podstawie rozmowy z Panią Dorotą Stefanicką oraz Panią Pauliną Bugno z firmy Stem Cells Spin S.A.)
KOMENTARZE