Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania profilaktyczne – porady dla zabieganych
Badania profilaktyczne – porady dla zabieganych

„Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!” – takie odpowiedzi pacjentów lekarze słyszą coraz częściej. Specjaliści jednak stanowczo przestrzegają – rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie wykonywać badania kontrolne. Urodzinowy prezent zdrowotny dla siebie samego? Troska o zdrowie to najcenniejsza forma dbania o siebie – przekonują eksperci.

 

W gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i punktach poboru materiału diagnostycznego często słychać narzekania pacjentów na niedostosowany do współczesnego stylu życia tryb przeprowadzania badań profilaktycznych. – Z mojego doświadczenia jako lekarza POZ mogę potwierdzić, że obecnie coraz więcej pacjentów wyraża frustrację związaną z brakiem czasu na właściwe zadbanie o swoje zdrowie. Wielu z nich wspomina o natłoku codziennych obowiązków, pracy zawodowej, życiu rodzinnym oraz innych zobowiązaniach, które pochłaniają czas i uwagę. To sprawia, że odkładają dbanie o siebie na dalszy plan. Niestety, to może prowadzić do ignorowania znaków ostrzegawczych lub zaniedbywania regularnych badań profilaktycznych, co z kolei zwiększa ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości – zaznacza lek. Aleksandra Siegmund z Centrum Medycznego Severux. – Planując badania profilaktyczne, z pewnością warto szukać takich udogodnień, które wesprą nas we właściwej pielęgnacji zdrowia – zgadza się Przemysław Wandzel z badaj.to, Śląskich Laboratoriach Analitycznych i dodaje: – Na co warto zwrócić uwagę? Chociażby na możliwość wykonania badań już od godz. 6.00 rano oraz w soboty, a także opcję pobrania materiału diagnostycznego w domu pacjenta. To rozwiązanie, które pozwala uniknąć zbędnej drogi do punktu pobrań i oczekiwania w kolejce na badania. Przydaje się zabieganym, ale także osobom starszym i/lub z ograniczeniami ruchowymi, dla których podróż do punktu pobrań i oczekiwanie w kolejce bywa trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Specjaliści przekonują – rezygnacja z badań profilaktycznych lub ich nieregularne wykonywanie może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Zaliczają się do nich m.in. opóźnione wykrycie chorób, które może skutkować zaawansowaniem schorzeń i utrudnić ich leczenie. Dodatkowo brak systematyczności w monitorowaniu stanu zdrowia może spowodować postęp chorób, zwiększając ryzyko powikłań zdrowotnych oraz konieczność podjęcia bardziej kosztownych i skomplikowanych interwencji medycznych. – Regularne badania profilaktyczne stanowią istotny składnik długoterminowej strategii dbania o siebie, a także warunek zachowania dobrej kondycji w podeszłym wieku. Badania kontrolne odgrywają kluczową rolę w profilaktyce schorzeń poprzez wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych, identyfikację czynników ryzyka czy umożliwienie wczesnej interwencji. Pozwalają na śledzenie stanu zdrowia i w razie potrzeby – wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych lub terapeutycznych. Przykładowo, cytologia w przypadku raka szyjki macicy czy kolonoskopia w przypadku raka jelita grubego umożliwiają wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawia rokowania pacjentów. Ponadto regularne badania, w tym morfologiczne, pomagają w identyfikacji czynników ryzyka m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, co umożliwia wczesne interwencje i zmniejsza ryzyko powikłań. Jako lekarze staramy się wspierać naszych pacjentów i motywować ich do podejmowania zdrowych decyzji, również jeśli chodzi o czas poświęcany na badania profilaktyczne. Ja zachęcam swoich pacjentów do wykonywania badań profilaktycznych regularnie w konkretnym momencie roku, przykładowo z okazji urodzin, jako prezent od siebie dla siebie. Pielęgnacja zdrowia to przecież najcenniejsza forma troski, jaką możemy sobie ofiarować – kończy lek. Aleksandra Siegmund.

Źródła

Fot. badaj.to/Śląskie Laboratoria Analityczne

KOMENTARZE
Newsletter