Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania nad kolejnymi lekami przeciw przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc
25.09.2008
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (pl. POChP, ang. COPD Chronic Obstructive Pulmonary Disease, łac. Morbus obturativus pulmonum chronicum) nie jest pojedynczym schorzeniem.
Jest zespołem chorobowym charakteryzującym się postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Stan taki wywołany jest najczęściej przez nieprawidłową odpowiedź zapalną ze strony układu oddechowego na szkodliwe pyły i substancje z którymi każdy z nas spotyka się w codziennym życiu.


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje że obecnie na świecie około 210 milionów ludzi choruje na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, w 2005 roku liczba zgonów przez nią wywołanych wyniosła około 3 milionów. Niestety, według przewidywań WHO w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie na tyle by POChP uplasowała się na trzecim miejscu wśród najczęstszych powodów śmierci u ludzi.


Więcej informacji na temat tej choroby znajdziecie:
http://www.who.int/features/qa/48/en/index.html
http://www.nhlbi.nih.gov/health/public/lung/copd/

Jako że, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc stanowi w dzisiejszych czasach coraz większe zagrożenie dla naszego zdrowia i życia wiele firm farmaceutycznych rozpoczęło szeroko zakrojone i zaawansowane już badania mające na celu znalezienie skutecznego leku przeciwko niej.

Firmy Boehringer Ingelheim i Pfizer ujawniły w dniu wczorajszym wyniki 30 szczegółowych badań klinicznych potwierdzających możliwość bezpiecznego długoterminowego stosowania leku Spiriva® w terapii przeciw POChP. W formie rozszerzonej zostały one opublikowane 24 września w Journal of the American Medical Association.1.

Spiriva®, jest lekiem zawierającym jako substancję aktywną tiotropium. Charakteryzuje się długim antycholinergicznym działaniem, a podawana przez inhalację, znacząco i długotrwale zwiększa wydolność oddechową pacjentów podawanym przez inhalację. Dlatego też jest najczęściej przepisywanym środkiem na schorzenia związane z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc.

Osiris Therapeutics ogłosił natomiast zakończenie rejestracji na badania kliniczne testujące Prochymal, formulację macierzystych komórek mezenchymalnych stosowanych w terapii umiarkowanych i ciężkich stanów POChP. W badaniach weźmie udział 62 pacjentów w sześciu stanach USA.

Forest Laboratories na początku tego miesiąca opublikował wyniki Trzeciej Fazy Badań Klinicznych nad Aclidinium Bromide również w leczeniu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Rezultaty są bardzo optymistyczne, gdyż wykazano znaczącą statystycznie różnicę w stanie zdrowia pacjentów leczonych aclidinium bromide w odniesieniu do placebo.

Aclidinium Bromide jest antycholinergicznym rozszerzającym oskrzela środkiem podawanym pacjentom na drodze inhalacji. Charakteryzuje się wysokim powinowactwem do receptorów M3 i niskim w stosunku do receptorów M2. W ludzkiej krwi jest on gwałtownie hydrolizowany do dwóch głównych nieaktywnych metabolitów.

Są to jedynie najnowsze doniesienia o postępach badań nad lekami przeciw Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Być może, dzięki usilnym działaniom firm farmaceutycznych, przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia nie sprawdzą się, a liczba chorych na POChP zamiast wzrastać zacznie maleć.

Źródła: www.who.int; www.pfizer.com; www.osiristx.com; www.frx.com
KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter