Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
AstraZeneca sprzedaje prawa do Movantik

AstraZeneca sublicencjonuje swoje globalne prawa do Movantik (naloksegolu), z wyłączeniem Europy, Kanady i Izraela, do RedHill Biopharma. Movantik jest działającym obwodowo antagonistą receptora opioidowego mu (PAMORA, ang. peripherally acting mu-opioid receptor antagonist) wskazanym do leczenia zaparć wywołanych opioidami (OIC, ang. opioid-induced constipation) u dorosłych pacjentów z przewlekłym bólem nienowotworowym. W 2019 r. Movantik wygenerował sprzedaż w USA na poziomie 96 mln USD. 

 

W ramach umowy AstraZeneca będzie produkować i dostarczać Movantik do RedHill w okresie przejściowym. Proces przejęcia będzie przebiegał dwuetapowo. RedHill dokona płatności z góry w wysokości 52,5 mln USD na rzecz AstraZeneca w 2020 r. i 15 mln USD w 2021 r. Zbycie praw do Movantik do RedHill zapewni ciągłą dostępność leku dla pacjentów. Pieniądze uzyskane z transakcji umożliwią AstraZenece reinwestycje w ważne leki z portfolio w głównych obszarach działań firmy. 

AstraZeneca jest jedną z największych firm biofarmaceutycznych na świecie. Jej działania skupiają się na odkrywaniu, opracowywaniu i komercjalizacji leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, układu sercowo-naczyniowego, nerek i metabolizmu oraz układu oddechowego. Główna siedziba firmy mieści się w Cambridge w Wielkiej Brytanii. W Polsce firma jest obecna od ponad 20 lat. W 2011 r. w Warszawie powstało globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych – pierwsze w tej części Europy i obecnie jedno z sześciu na świecie. Firma działa w ponad 100 krajach, a jej innowacyjne leki są używane przez miliony pacjentów na całym świecie.

KOMENTARZE
Newsletter