Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Analgetyki groźniejsze niż nam się zdaje...
Analgetyki groźniejsze niż nam się zdaje...
Leki przeciwbólowe stanowią znaczną część wszystkich medykamentów znajdujących się w aptece. Każdy posiada takowe w domowej apteczce – czy to te kupione przygodnie, na wszelki wypadek, czy też nabyte na receptę. Wiadomym jest również, że owe farmaceutyki należą do najczęściej przedawkowywanych i stosowanych bez uzasadnienia. O ile prawdopodobieństwo zagrożenia życia lub zdrowia podczas zażywania popularnych preparatów OTC jest niewielkie, to leki kategorii Rp. mogą nieść za sobą śmiertelne wręcz niebezpieczeństwo.

Statystyki są zaskakujące. Okazuje się bowiem, że liczba zgonów w krajach rozwiniętych powodowana przez środki przeciwbólowe jest wyższa niż liczba zgonów z powodu przedawkowania kokainy i heroiny! W samych Stanach Zjednoczonych w 2010 roku odnotowano 16 tysięcy takich incydentów, liczba ta jest oczywiście zaniżona biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie o większości zgonów powodowanych analgetykami niewiadomo. Sytuacja ta nasila się szczególnie od dwóch dekad. Oczywistym jest, że każda terapia niesie za sobą ryzyko powikłań i to powikłań śmiertelnych, jednakże dane zawarte w raporcie McGill University są wysoce niepokojące i skłaniają do podjęcia metod zaradczych. Źródła tego problemu można doszukiwać się w coraz większej dostępności i różnorodności farmaceutyków tej grupy na rynku.

„Kiedyś opioidy były stosowane w zasadzie wyłącznie w terapii bólów nowotworowych, natomiast dzisiaj cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów zmagających się z chronicznym bólem. Taka dolegliwość nie znika z dnia na dzień co rodzi ryzyko uzależnienia, niekontrolowanego dawkowania i w końcu groźnego zatrucia i przedawkowania”komentuje mgr farm. Grażyna Ziomecka z Krakowa.

Ostatnimi czasy również w naszym kraju można zaobserwować drastyczny wzrost liczby opioidów i ich połączeń przepisywanych na receptach oraz coraz to nowsze (i przy tym zwykle tańsze) preparaty generyczne. Należy w tym miejscy również napomknąć o tym, że często „niefarmakologicznym” środkiem uśmierzania bólu staje się alkohol, który w kombinacji ze wspomnianymi lekami może dać śmiertelną wręcz mieszankę, o czym nie wszyscy pacjenci zdają się pamiętać. Dochodzi wówczas do hamowania aktywności ośrodka oddechowego co w konsekwencji może spowodować bezdech i uszkodzenie mózgu.
Często zdarza się również, że pacjenci swoją wiedzę na temat terapii bólu czerpią z telewizji, internetu czy od sąsiadów. Co miesiąc w wyszukiwarce internetowej Google pojawia się około 2 700 000 zapytań o to jak walczyć z bólem. Pacjent „uzbrojony” w taką wiedzę idzie do apteki wykupić konkretny preparat, nie konsultując się przy tym z farmaceutą. Oprócz tego konsument nie czyta ulotek i nie jest zaznajomiony z zagrożeniami przedawkowania.

Zbliża się czas przeziębień w aptekach. Podczas wyboru specyfiku zdarza się wielokrotne dublować substancje czynne preparatów przeciwprzeziębieniowych i analgetycznych na co powinno się szczególnie uczulać pacjenta. W przypadku nie ustępowania dolegliwości bólowych cierpiąca osoba często sięga po kolejną tabletkę/kapsułkę/saszetkę preparatu nie mając pojęcia o tzw. „efekcie pułapowym” (po przekroczeniu dawki maksymalnej preparatu nie osiąga się silniejszych efektów działania, a rośnie ryzyko działań niepożądanych).

W Stanach Zjednoczonych po niedawnym opublikowaniu raportu na temat zgonów powodowanych przez analgetyki, głównie opioidy takie jak morfina, kodeina fentanyl i oksykodon, postanowiono podjąć kroki zaradcze. Jednym z pomysłów może być ogólnokrajowa baza komputerowa, gdzie lekarz lub farmaceuta miałby możliwość sprawdzenia ile razy pacjent z danym okresie czasu zgłosił się po receptę na środek przeciwbólowy. Samo wykonanie jednak nie wydaje się już tak proste w praktyce jeżeli weźmiemy pod uwagę apteki internetowe, które są zarejestrowane poza Stanami Zjednoczonymi i sprzedają opioidowe leki przeciwbólowe bez potrzebnej recepty. Innym pomysłem jest eliminacja opłat dla hurtowni i firm farmaceutycznych za obrót narkotykami.

 

Źródła

http://www.worldpharmanews.com/research/2807-death-by-prescription-painkiller

 

http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.bwnjournal-article-ksv61p83kz

 

http://www.huffingtonpost.com/2011/08/24/painkiller-deaths-opioids-oxycontin-vicodin_n_935552.html

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter