Bristol-Myers Squibb działa na rynku biofarmaceutycznym od ponad 125 lat. Głównym obszarem działania jest opracowywanie nowych leków i terapii przeciw nowotworom, AIDS czy wirusowemu zapaleniu wątroby. Bristol-Myers Squibb jako pierwsza firma wprowadziła na rynek innowacyjną immunoterapię w leczeniu nowotworów.
Celgene to firma biotechnologiczna zajmująca się opracowywaniem nowych, innowacyjnych metod leczenia chorób rzadkich. Firma specjalizuje się w produkcji leków stosowanych w terapii chorób nowotworowych oraz chorób zapalnych o podłożu immunologicznym.
Połączenie Bristol-Myers Squibb i Celgene zwiększa potencjał badawczo-rozwojowy obu firm. Wymiana wiedzy i doświadczeń pracowników może pozytywnie wpłynąć na jakość opracowywanych leków i strategii leczenia chorób.
Pomimo że transakcja jest jedną z największych w historii akcjonariusze Bristol-Myers Squibb nie są zadowoleni z przejęcia. W dniu ogłoszenia fuzji firma odnotowała spadek na giełdzie – cena jednej akcji spadła o około 7$ w porównaniu do dnia poprzedniego (52,43$). Obecnie cena akcji waha się w granicach 47$.
Natomiast akcjonariusze Celgene otrzymają za każdy posiadany udział jedną akcję Bristol-Myers Squibb i 50$ gotówką. Oznacza to ponad 50% premii w stosunku do aktualnej wyceny giełdowej.
KOMENTARZE