Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ambitny polski start-up chce walczyć z mukowiscydozą!
Na naszej stronie przekazujemy Wam nie tylko doniesienia płynące od największych graczy na rynku farmacji i biotechnologii, ale także przedstawiamy sylwetki ciekawych i obiecujących start-upów, których pomysły mają szansę wprowadzić nową jakość w interesujących nas dziedzinach. Dziś chcemy zaprezentować przykład takiej firmy, o której z dużym prawdopodobieństwem jeszcze nie słyszeliście, ponieważ głośno o niej dopiero będzie.

 

 

Norsa Pharma, bo o niej mowa, specjalizuje się w rozwoju, produkcji i dystrybucji specjalistycznych, dedykowanych suplementów diety i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego (FSMP) w jednostkach chorobowych, w których dieta i uzupełnianie poszczególnych jej składników jest ważnym elementem terapii i pozwala realnie wpływać na przebieg choroby. Firma skupia się na badaniach i rozwoju oraz dostarczaniu rozwiązań przeznaczonych dla osób cierpiących na choroby rzadkie, metaboliczne, autoimmunologiczne oraz stosujących diety eliminacyjne. Jej pipeline obejmuje prace nad preparatami głównie dla chorych na mukowiscydozę, choroby tarczycy oraz ASD (zaburzenia ze spektrum autyzmu).

Potrzeba rynku to jedno, ale w wybraniu takiego obszaru badawczego duży wpływ miała też osoba założyciela i prezesa firmy oraz jego sytuacja rodzinna. Mateusz Data ma synka chorego na chorobę rzadką, genetyczną (mukowiscydozę właśnie) i posiadając doświadczenie w branży spożywczej i nutraceutycznej chciał je przełożyć na dostarczanie lepszych i bardziej przystępnych preparatów na choroby, które z uwagi na swą niszowość i brak komercyjnej atrakcyjności są poza zainteresowaniem dużych firm farmaceutycznych. Do Mateusza z czasem dołączyły kolejne osoby i dzisiaj firma zatrudnia 8 pracowników, spośród których wszystkie mają tytuł doktora i doświadczenie medyczne, głównie w gastroenterologii, branży farmaceutycznej i nutraceutycznej. Wśród nich, jako kierownik Badań i Rozwoju, znajduje się także dr Joanna Wojsiat, która współpracowała z naszym portalem jako dziennikarka i świeżo po obronie swojej pracy doktorskiej zdecydowała zaangażować się w działania firmy.

Obecnie na rynku dostępny jest produkt firmy – preparat Cystisorb. Jego działanie ma na celu uzupełnienie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K oraz innych niezbędnych substancji odżywczych i przeciwutleniaczy u dzieci z zaburzeniami wchłaniania, spowodowanymi: mukowiscydozą, przewlekłym zapaleniem trzustki, chorobą Crohna, zaburzeniami funkcji wątroby, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, po operacjach żołądka lub jelit, celiakią, w trakcie i po przebytych infekcjach bakteryjnych, pasożytniczych, przy nietolerancji laktozy, przyjmowaniu leków oddziaływujących na jelita. Cystisorb jest najbardziej popularnym preparatem tego typu w Polsce i Rosji oraz ma znaczny udział w kilku innych krajach w Europie.

Norsa Pharma realizuje projekt unijny pt. „Kompleksowe opcje terapii niedoborów żywieniowych w mukowiscydozie: biodostępność, skuteczność, redukcja kosztów”. W jego ramach prowadzi prace badawcze nad innowacyjnymi formami witamin w mukowiscydozie (formy liposomalne, formy enkapsulowane w cyklodekstrynach). Nowo opracowane, innowacyjne formy produktu mają zapewnić jego optymalny skład (ilościowy i jakościowy), gwarantować skuteczne dawkowanie, zwiększoną biodostępność, stabilność i najbardziej przyjazną drogę podania. Skuteczność produktu zostanie potwierdzona klinicznie w wysokiej jakości badaniu interwencyjnym (na 100 osobach) przez zespół mający olbrzymie doświadczenie w leczeniu pacjentów chorych na mukowiscydozę. Nadrzędnym celem projektu jest poprawa jakości życia i w konsekwencji wydłużenie życia pacjentów chorych na to schorzenie. Całkowita wartość projektu wynosi 2 611 042,82 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to kwota 1 699 373,40 zł (Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: Gospodarka wiedzy, Poddziałanie 1.2.1 „Projekty badawczo rozwojowe przedsiębiorstw”).

Start-up współpracuje z najlepszymi autorytetami i ośrodkami naukowymi (np. Kliniką Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych I Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Zespołem Biochemii Medycznej – Badań Peptydów i Białek Wydziału Biologii i Biotechnologii, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Jagiellońskim Centrum Innowacji, Politechniką Śląską). Zaufał im także branżowy fundusz inwestycyjny META VENTURES.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter