Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Alergia - główny problem XXI wieku
31.10.2012

Coraz więcej osób cierpi z powodu alergii. Notuje się, że liczba alergików podwaja się co 15-20 lat , a większość z nich zamieszkuje państwa wysoko rozwinięte gospodarczo. Naukowcy wciąż dwoją się i troją w poszukiwaniu coraz to nowszych rozwiązań, które przyczyniłyby się do zniwelowania lub zminimalizowania objawów alergii.

Uczulić potrafi praktycznie wszystko: od pospolitych pyłków kwiatów zacząwszy, na orzechach włoskich skończywszy. Żyć z samą alergią jest coraz ciężej - rozwój gospodarczy, produkcja słabej jakościowo żywności, liczne konserwanty w produktach spożywczych i kosmetykach oraz postępujące zanieczyszczenie środowiska - to niektóre czynniki potęgujące występowanie odczynów alergicznych.

Wyleczenie alergii jest o tyle ciężkie, co … niemożliwe. Alergii nie da się ostatecznie wyleczyć, Można ją jedynie zaleczyć obecnymi na rynku preparatami, w skład których wchodzą popularne grupy substancji leczniczych:

Grupa substancji leczniczych

Działanie

Skutki uboczne

Leki p/histaminowe

Blokada receptorów histaminowych

Głównie senność (dotyczy leków 1 generacji)

 

 

 

 

Glikokortykosteroidy

 

 

Hamowanie aktywności komórek zapalnych.

Zmniejszanie przepuszczalności naczyń

 

 

Ogólne: zaburzenia gospodarki elektrolitowej, węglowodanowej, lipidowej; liczne zaburzenia neurologiczno-psychiatryczne

Miejscowe: ścieczenie skóry, rozstępy, trądzik

Kromony

Hamowanie uwalniania mediatorów reakcji alergicznej

Nieliczne: głównie kaszel przy podaniu preparatu

 

Metyloksantyny

Rozszerzanie naczyń krwionośnych, hamowanie reakcji zapalnej

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, pobudzenie, zaburzenie akcji serca

 

Cholinolityki

 

Rozszerzanie oskrzeli, zmniejszanie wydzielania śluzu

Suchość jamy ustnej, zabudzenia akomodacji oka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe

 

Leki α1-adrenergiczne

Pobudzenie receptorów α1- obkurczenie naczyn, zmniejszenie zaczerwienienia

 

Suchość błony śluzowej

 

Leki β2-adrenergiczne

 

Pobudzenie receptorów β2 – rozszerzenie oskrzeli

Zapalenie jamy nosowo-gardłowej, tachykardia, drżenie mięśni, hipokaliemia

Mimo stosowanych preparatów leczniczych oraz wielu udogodnień choćby w kwestii samego przyjmowania leków (różnego rodzaju inhalatory, m.in. DPI, KI, pMDI; preparaty w tabletkach, kroplach i maściach), dane epidemiologiczne ostatnich lat przedstawiają zastraszające statystyki:

  • blisko 17 mln Europejczyków cierpi na alergie pokarmowe: jajka, mleko krowie i orzechy, przy czym te ostatnie są najczęstszą przyczyną śmiertelnych reakcji alergicznych,
  • Polska znajduje się w czołówce krajów, w których notuje się częste występowanie objawów alergii
  • 60% z alergików z alergiami pokarmowymi to kobiety,
  • występowanie alergii u dzieci (0 - 5 lat) podwoiło się w ciągu ostatnich 10 lat,
  • ilość przyjęć na ostry dyżur z powodu ciężkiej reakcji anafilaktycznej w tym czasie zwiększyła się blisko 7-krotnie.


Co nowego pojawiło się w 2012 w walce z alergią?

2012 rok obfituje w liczne doniesienia z "pola walki" z alergią. Większość z nich jest poważną zapowiedzią zmian w terapiach zaleczania i profilaktyki różnego rodzaju alergii, które być może zostaną uwzględnione w  nadchodzących latach.

Naukowcom z Stanford University School of Medicine udało się stworzyć cząsteczkę, która niszczy kompleksy wywołujące reakcje alergiczne. Nowo odkryty inhibitor "rozbraja" przeciwciała  IgE poprzez odłączenie jego partnera – FcR. Ten mechanizm działania najprawdopodobniej zostanie wykorzystany w przerywaniu ostrych napadów alergii.

Z kolei prof. Yedgar's lab z Hebrew University i wsp. stworzyli nową generację syntetycznych leków (MFAIDs), które kontrolują aktywność kaskady mediatorów pozapalnych. Innowacyjność tych leków polega na tym, że w porównaniu do tradycyjnych leków stosowanych w leczeniu alergii, MFAIDs charakteryzują się dużym bezpieczeństwem działania, nawet po podawaniu ich różnymi drogami.

Natomiast dr A. Wesley Burks, przewodniczący wydziału pediatrii University of North Carolina odkrył, że bardzo dobre efekty leczenia alergii na mleko i orzechy jest immunoterapia ustna. Polega ona na stopniowym podawaniu coraz większych dawek alergenu  - ostatecznym efektem jest uzyskanie znieczulenia na dany alergen. Wyniki badań są obiecujące i to postępowanie może zapobiec pojawieniu się ciężkiej reakcji alergicznej u dzieci.

Poza standardowymi sposobami walki z alergią (leki przeciwhistaminowe, zwyczajne unikanie kontaktu z alergenem) naukowcy z Neuroscience Research w Australii stwierdzili, że to, czy alergia wystąpi czy też nie, można kontrolować za pomocą... umysłu. Według prof. Lorimera Moseleya odpowiedź alergiczna organizmu jest związana z czynnikami psychologicznymi i neurologicznymi. Naukowcy zwracają uwagę na to, by skupić się nie tylko na poszukiwaniu nowych preparatów leczniczych, ale także na tym, co może być powodem wystąpienia stanu alergicznego.  

Inna sprawa ma się z alergiami okresowymi. Według naukowców ze School of Medicine oraz Howard Hughes Medical Institute występowanie sezonowych alergii jest jak najbardziej prawidłową reakcją organizmu i kichanie, kaszel czy zaczerwienienie oczu jest znakiem, że układ odpornościowy chroni nas przed toksynami środowiskowymi.

Małgorzata Woźniak
 

Źródła::

http://dailyscience.com

http://www.pokonacalergie.org

http://kopalniawiedzy.pl/reakcja-alergiczna-histamina-umysl-mozg-zludzenie-gumowej-reki-Lorimer-Moseley,14984

Herman Z., Kostowski W. Farmakologia - podstawy farmakoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 978-83-200-4164-4

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter