Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
15 września Europejskim Dniem Prostaty
W tym roku po raz siódmy 15-go września obchodzić będziemy ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne Europejski Dzień Prostaty. Święto służy zwiększaniu świadomości na temat najczęstszych chorób gruczołu krokowego oraz ma zachęcać mężczyzn do zadbania o swoje zdrowie.

 

Rocznie w Polsce raka gruczołu krokowego rozpoznaje się u około 11 000 mężczyzn. Jest to drugi co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn.  Większą grupę stanowią jedynie mężczyźni chorzy na raka płuca.

 

Rak gruczołu krokowego (prostaty) rozwija się najczęściej u mężczyzn po 50 roku życia, ale w ostatnich latach coraz częściej zgłaszają się młodsi pacjenci.

Jak większość nowotworów rak prostaty rozwija się początkowo powoli nie dając wyraźnych objawów.

Gruczoł krokowy, zwany prostatą, to niewielki narząd, położony poniżej pęcherza moczowego, którego zadaniem jest wytwarzanie wydzieliny niezbędnej dla ruchu plemników.

Najczęstszymi objawami choroby gruczołu krokowego są objawy związane z oddawaniem moczu jak np. częste parcie na pęcherz, utrudnione oddawanie moczu, częste oddawanie moczu w nocy, czasem zatrzymanie moczu, oddawanie moczu cienkim strumieniem. Mogą się również pojawić zaburzenia erekcji. Każdy mężczyzna wie, że gdy pojawią się takie problemy należy zgłosić się do urologa. Każdy wie również, że nie należy zwlekać z taką wizytą.

Urolog zbada pacjenta kilkoma metodami: badaniem bezpośrednim i usg przez kiszkę stolcową, wykona też punkcję gruczołu krokowego. Materiał pobrany drogą punkcji będzie następnie zbadany pod mikroskopem i wynik powie urologowi czy badany przez niego pacjent jest chory na raka gruczołu krokowego czy na łagodny przerost tego gruczołu. Do tego zestawu badań będzie jeszcze wykonane badanie krwi celem oceny poziomu markera PSA. Marker PSA to ciało białkowe którego poziom w krwi może się podnieść powyżej normy u niektórych pacjentów. Informacja o poziomie PSA jest bardzo ważna dla kompletu wyników celem postawienia właściwego rozpoznania oraz dla monitorowania efektów późniejszego leczenia.

Jeśli po badaniach urolog stwierdzi łagodny przerost prostaty zaproponuje pacjentowi odpowiednie leczenie  i kolejne badania kontrolne.

Jeśli natomiast badania wykażą iż zmiany w gruczole krokowym to rak będzie zaproponowane leczenie odpowiednio dostosowane. Odpowiednio dostosowane tzn. uwzględniające następujące wskaźniki: stan ogólny, choroby dodatkowe (np. cukrzyca), wiek pacjenta, stopień zaawansowania nowotworu oraz wynik badania materiału z punkcji. 

Do leczenia raka gruczołu krokowego można stosować chirurgię, radioterapię,  hormonoterapię oraz chemioterapię. Każda z tych metod może być zastosowana oddzielnie oraz łącznie w różnych kombinacjach i sekwencjach w zależności od aktualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Leczenie jest na ogól dobrze tolerowane, niemniej jednak należy pamiętać, że agresywną chorobę leczy się agresywnymi metodami, a ich zastosowanie zawsze może być związane z nieprzyjemnymi objawami ubocznymi. Trzeba też pamiętać, że agresywność leczenia zależy od zaawansowania raka czyli od tego czy został on rozpoznany wcześnie czy późno.

Czyli im wcześniej rozpoznamy raka tym łatwiej i z mniejszymi problemami go wyleczymy. Niemniej leczenie raka prostaty daje u większości pacjentów dobre efekty.

 

Z tej krótkiej informacji należy zapamiętać:  

- każdy mężczyzna po 50 roku życia przynajmniej 1 raz na 2 lata powinien zgłosić się do urologa celem oceny stanu gruczołu krokowego nazywanego również gruczołem męskości,

- każdy mężczyzna, którego brat, ojciec lub jego bracia chorowali na raka prostaty powinien iść do urologa 1 raz w roku,

- nie wszystkie dolegliwości związane z oddawaniem moczu świadczą o raku prostaty to może być również przerost, należy pamiętać że nieleczony odpowiednio przerost może prowadzić do raka,

- rak rozwija się przez wiele lat nie dając objawów,

- wcześnie rozpoznany rak czyli w okresie gdy jeszcze nie daje objawów lub daje bardzo niewielkie to największa szansa na wyleczenie pacjenta i małe objawy uboczne,

- tylko okresowe badania urologiczne pozwalają na wykrycie małych, często bezobjawowych zmian w prostacie tj tych zmian które dają największe szanse na pełne wyleczenie

 

RAK WCZEŚNIE WYKRYTY JEST WYLECZALNY.

NIE MARNUJ SWOJEJ SZANSY.

ZAPISZ SOBIE W KALENDARZU OKRESOWE WIZYTY U UROLOGA.

KOBIETY PRZYPOMINAJCIE O UROLOGU SWOIM MĘŻCZYZNOM.

 

Tekst jest wypowiedzią dla Portalu Biotechnologia.pl dr n. med. Marii Pamuckiej, Prezes Opolskiej Fundacji Antynowotworowej i specjalisty radioterapii onkologicznej.

 

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter