Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Żonaci mężczyźni żyją dłużej
Aleksandra Sowa, 18.10.2018 , Tagi: małżeństwo
Żonaci mężczyźni żyją dłużej
Nie od dziś wiadomo, że mężczyźni niestety żyją krócej od kobiet. Składa się na to wiele czynników. Zacząć należałoby już od samej fizjologii – natura chce chronić kobiety (wyposażyła je chociażby w całą gamę hormonów czy dała przysposabiającą do długiego życia budowę ciała) po to, by to właśnie kobieta mogła opiekować się potomstwem. Już od pradawnych czasów kobieta była odpowiedzialna za wychowywanie dzieci i opiekę nad domem, podczas gdy mężczyzna szedł na polowanie i ogólnie prowadził znacznie bardziej niebezpieczny tryb życia.

 

Jak wygląda to dziś? Okazuje się, że mimo iż świat wygląda zupełnie inaczej to pewne mechanizmy biochemiczne i psychofizjologiczne wciąż są niezmienne. Według wielu badaczy sekretem długowieczności mężczyzn jest MAŁŻEŃSTWO. Co jednak bardzo ciekawe, małżeństwo pomaga tylko mężczyznom – niezależnie od stanu cywilnego długość życia kobiet pozostaje na tym samym poziomie.

Na całym świecie mężczyźni żyją o około 7 lat krócej niż kobiety, w Polsce ta różnica to około 9 lat. (najdłużej żyje się na Podkarpaciu). Obie płcie inaczej przechodzą niektóre choroby, np. układu krążenia. Chorują w innym momencie życia, mają inne objawy i odmiennie reagują na leki, a organizm mężczyzny jest gorzej przystosowany do zwalczania chorób. To przez testosteron, który nadaje mu męskie cechy fizyczne, a przy okazji obniża odporność, popycha do ryzykownych zachowań, a ponieważ tłumi odczuwanie bólu, naraża też na wypadki. Nawet w łonie matki chłopcy bardziej niż dziewczynki są podatni na infekcje, a ciąże takie częściej są zagrożone, co więcej według badań kobiety oczekujące męskiego potomka znacznie częściej mają też cukrzycę ciążową.

Jednak w końcu przychodzi moment stabilizacji – małżeństwo. To właśnie ono może okazać się najlepszym lekarstwem na przedwczesne umieranie. Wykazano, że żonaci mężczyźni żyją średnio 10 lat dłużej niż panowie samotni lub w związkach nieformalnych. Są też szczęśliwsi, bardziej zadowoleni z życia i mają wyższy status materialny. Ponadto ich orgazmy dużo lepiej radzą sobie z chorobami i czynnikami stresowymi. To również swego rodzaju dodatkowa ochrona przed różnymi patogenami – według badaczy znacznie mniej żonatych mężczyzn zapada na choroby infekcyjne i choć nieznane są mechanizmy tej „ochrony”, to statystyka i bardzo konkretne wyniki jasno wskazują – żonaty mężczyzna to zdrowszy mężczyzna! A może to właśnie swoim żonom mężczyźni zawdzięczają zdrowie i kilka dodatkowych lat życia...

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter