Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Znaleziono przyczynę bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów
04.02.2013

Naukowcy z Rush University Medical Center, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Northwestern, zidentyfikowali mechanizm molekularny, który jest źródłem bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów (OA- ang.osteoarthritis). Może to mieć olbrzymie znaczenie w leczeniu pacjentów, którzy do tej pory borykają się z tym problemem, a ból mogą jedynie zminimalizować poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych dolegliwości dotyczących układu ruchu. Chrząstka stawowa, która pierwotnie odpowiada za amortyzowanie ruchów stawu i umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowych, ulega uszkodzeniu. Zaburzenia dotyczą zarówno jakości jak i ilości tej struktury. Z czasem uszkodzenia mogą obejmować także kość pod chrząstką stawową, torebkę stawową, otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie. Skutkiem tego są ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie jego obrysów oraz ograniczenie ruchomości. Choroba najczęściej atakuje kolana, biodra, kręgosłup, palce stóp i rąk.

Naukowcy przeprowadzili badania na myszach, a swoją uwagę skupili w znacznej mierze na ich kolanach. Badacze oceniali jak rozwija się ból oraz związane z nim zachowania. Zaobserwowano współistniejące zmiany w zwojach korzeni grzbietowych nerwów rdzeniowych, które przenoszą odpowiednie sygnały z narządów do mózgu. Potwierdzono również, że chemokina, znana jako MCP-1 oraz jej receptor CCR2, mają olbrzymie znaczenie w rozwoju bólu stawu kolanowego. Różnorodność efektów wywoływanych przez chemokiny związanie ze specyficznym dla siebie receptorem wynika ze zdolności aktywowania szeregów szlaków wewnątrz-cytoplazmatycznych, które kontrolują zarówno zamiany funkcjonalne jak i morfologiczne.

Cząsteczka MCP-1 (ang. monocyte chemoattractant protein-1) jest niskocząsteczkowym białkiem, pełniącym rolę chemoatraktanta dla monocytów. Reguluje ona migracje i przenikanie monocytów do tkanek, które później przekształcają się w makrofagi odpowiedzialne za fagocytozę.

Jest to ważny wkład w dziedzinie badań kości i stawów. Zamiast patrzeć na proces rozpadu chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów dr Malfait i jego współpracownicy zaobserwowali „ścieżki bólu”, a to może przyczynić się do odkrycia nowych środków przeciwbólowych, które konkretnie będą działać na źródło bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów.


Przeczytaj również:

Technologia, która zrewolucjonizuje walkę z rakiem?

Komórka pozbawiona membrany służy pomocą w badaniach nad podziałami komórki


 

Monika Marek-Swędzioł
portal Biotechnologia.pl

 

Źródło: www.sciencedaily.com

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter