Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmodyfikowane krowie mleko skutecznym lekarstwem przeciwko wirusowi HIV?
19.11.2012

Mleko jest dobrym źródłem wielu niezbędnych składników potrzebnych ludzkiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, takich jak wapń czy witamina D.

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne opracowali niezwykłą metodę modyfikacji mleka dzięki której będzie mogło ono być wykorzystane do ochrony ludzi przed wirusem HIV.

Zespół naukowców pod przewodnictwem dr Marit Kramski z australijskiej firmy biotechnologicznej Immuron Ltd, opracował metodę szczepienia ciężarnych krów białkami wirusa HIV.

Po porodzie zwierzęta produkowały mleko zawierające przeciwciała HIV – obezwładniające.

Same krowy podczas procesu szczepienia nie zarażały się wirusem HIV, mimo to produkowały przeciwciała w odpowiedzi na wprowadzenie obcego białka.

Przeciwciała były obecne w siarze – gęstej wydzielinie gruczołów mlecznych lub w pierwszym mleku, któro samo w sobie zawiera dużą zawartość przeciwciał chroniących przed zakażeniami nowo narodzonych cieląt. W przeprowadzonych testach laboratoryjnych dowiedziono, że uzyskane przeciwciała anty HIV wiążą się z wirusem blokując jego wejście do komórek ludzkich.

Zespół dr Kramski pracuje obecnie nad formułą stworzenia specjalnego kremu jako alternatywy do podawania specjalnie zmodyfikowanego mleka doustnie. W celu zapobieżenia zakażeniu wirusem HIV kobiety będą mogły stosować krem dopochwowo przed lub po stosunku.

Technologia Melbourne jest o wiele tańsza i bardziej łatwa od innych technologii „mikrobicydów” - substancji mogących zapobiegać przenoszeniu HIV drogą płciową, nad którą obecnie pracuje wiele koncernów.

Badania na ludziach i zwierzętach są obecnie w fazie planów, ale przyszłości nie da się przewidzieć. Być może za jakiś czas naukowcom uda się wykorzystać nową technologię do produkcji odpowiednio zmodyfikowanego mleka kobiecego.

Mateusz Kula

Źródła:

http://ec.europa.eu

http://www.gizmag.com

http://en.wikipedia.org/wiki/HIV

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter