Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zakażenie SARS-CoV-2 a przebieg ciąży
Zakażenie SARS-CoV-2 a przebieg ciąży

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Ostatnie badania wskazują na obecność nieprawidłowości w przepływie krwi między matką a dzieckiem oraz w budowie łożyska u kobiet chorych na COVID-19. Przebieg COVID-19 jest zróżnicowany. Choroba może przebiegać bezobjawowo, jako łagodna choroba układu oddechowego (podobna do przeziębienia) lub jako zespół ostrej niewydolności oddechowej (i/lub wielonarządowej). W związku z tym, że łożysko odgrywa ważną rolę w wymianie gazowej, jego uszkodzenie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia płodu.

 

W pracy opublikowanej w czasopiśmie "American Journal of Clinical Pathology" przedstawiono wyniki badań, w których porównano łożyska pochodzące od kobiet z ostrym zespołem oddechowym spowodowanym nowym koronawirusem SARS-CoV-2 do łożysk uzyskanych od kobiet zdrowych. Przebadano 16 łożysk od pacjentek z COVID-19 – jest to największe badanie skupiające się na wpływie wirusa na przebieg ciąży. 15 łożysk uzyskano po porodzie w III trymestrze ciąży, 1 pochodziło z ciąży zakończonej w II trymestrze w wyniku wewnątrzmacicznej śmierci płodu. 

Łożysko jest przejściowym narządem płodowym, który działa jak płuca, jelita, nerki i wątroba płodu, pobiera tlen i składniki odżywcze z krwiobiegu matki, a wydala produkty przemiany materii. Łożysko jest także odpowiedzialne za produkcję niektórych hormonów, tj. ludzkiego laktogenu łożyskowego (HPL), gonadotropiny kosmówkowej (hCG), relaksyny, oksytocyny, progesteronu i estrogenu, które są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży. 

W porównaniu z grupą kontrolną łożyska kobiet zakażonych wirusem znacznie częściej wykazywały co najmniej jedną cechę nieprawidłowego przepływu naczyniowego oraz obecność skrzeplin. Wzór uszkodzenia łożyska odzwierciedlał nieprawidłowości w dotlenieniu łożyska w przestrzeni interwałowej, co było związane z niekorzystnymi wynikami okołoporodowymi.

Nieprawidłowy przepływ krwi między matką a dzieckiem w macicy wskazuje na nowe powikłanie COVID-19. Chociaż nie zaobserwowano negatywnych skutków choroby matki u niemowląt, uzyskane wyniki wskazują na konieczność dokładnego monitorowania przebiegu ciąży u kobiet zakażonych wirusem. Konieczne jest dalsze prowadzenie badań, również dotyczących wpływu zakażenia koronawirusem podczas I i II trymestru ciąży. 

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/w-ci%c4%85%c5%bcy-kobieta-macierzy%c5%84stwo-2568594/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2027>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter