Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
X Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2017. Wnioski i perspektywy
X Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2017. Wnioski i perspektywy
Rekordowa liczba ponad 3000 zarejestrowanych uczestników, przeszło 30 debat i dyskusji, 2 sesje plenarne, przedsiębiorcy z regionu nagrodzeni w konkursie „Mocni w Biznesie” w 6 kategoriach, a to wszystko w ciągu 2 dni, z udziałem ponad 100 ekspertów – naukowców, przedsiębiorców, dziennikarzy oraz przedstawicieli instytucji z otoczenia biznesu. Tak w największym skrócie przebiegało X Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2017. Uczestnicy mieli możliwość zyskania nowych kontaktów z przedstawicielami wielu branż i środowisk biznesowych, a także zdobycia nowych inspiracji.

 

Jubileuszowy szczyt gospodarczy regionu odbywał się 16 i 17 października 2017 roku w Vienna House Andel’s Łódź. Na zaproszenie Marszałka Województwa Łódzkiego, Witolda Stępnia gościem specjalnym Forum był niemiecki polityk Günter Verheugen, były Europejski Komisarz ds. Rozszerzenia, odpowiedzialny za negocjacje członkowskie z Polską. W swoim wystąpieniu podczas sesji inauguracyjnej X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 odniósł się do aktualnych kryzysów w Europie oraz kwestii globalizacji. Podkreślił przy tym, że zjednoczona Europa, przemawiająca wspólnym głosem, to nadal optymalny model dla naszego regionu.

– Czas konfliktów, z jakimi przyszło się nam zmagać, wymaga międzynarodowej współpracy i udanej kooperacji regionalnej. Globalizacja to nie jest coś, co zostało nam narzucone, to my walczyliśmy o wolne rynki, wolny przepływ kapitału. Globalizację sami stworzyliśmy. Musimy skupić się na własnych mocnych stronach, zdolnościach, nauce, innowacyjności. Musimy mówić jednym głosem, stawiać razem czoła kryzysom w krajach sąsiadujących, sprecyzować wspólne stanowisko wobec tego, co dzieje się na innych kontynentach. Nie osiągniemy tego, jeśli nie wprowadzimy ważnych zmian. Nie są one jeszcze gotowe, ale konieczny jest w tej sprawie polityczny dialog. Europa potrzebuje wizji, przekonania i zaangażowania – mówił w Łodzi 16 października 2017 roku Günter Verheugen. W debacie wraz z nim uczestniczyli prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, premier Włodzimierz Cimoszewicz i dyrektor zarządzający ds. rynków finansowych mBanku Adam Pers.

Tematem sesji plenarnej, która odbyła się drugiego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017, były perspektywy sektora bankowego w Polsce wobec rosnącej konkurencji ze strony fintechów, firm finansowych opierających swoją działalność na nowych technologiach. Wzięli w niej udział absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, „kuźni” liderów w finansach i bankowości.

 

Łódzkie debaty o przedsiębiorczości

Duże zainteresowanie uczestników X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 wzbudziły tematy biznesu przyszłości, takie jak finanse 3.0, technologie 5G dla Łodzi, czwarta rewolucja przemysłowa i wynikające z nich konsekwencje dla przedsiębiorców. Wiele spośród przeprowadzonych debat dotyczyło potencjalnych nowych rynków dla firm z regionu. Mowa była o nowym jedwabnym szlaku, który przebiega między innymi przez województwo łódzkie, a także o możliwościach eksportu towarów i usług do Azji i Afryki oraz o relacjach z Hongkongiem pełniącym funkcję bramy gospodarczej do Chin. 

Uczestnicy Forum chętnie dzielili się również doświadczeniami związanymi z konkretnymi problemami, z jakimi stykają się na co dzień. Dyskutowano na przykład o pozycji polskiego inżyniera budownictwa, arbitrażu jako metodzie rozstrzygania sporów gospodarczych czy też o zasadach współpracy samorządów z przedsiębiorcami. Wielkie zainteresowanie wzbudziły również tematy etyki w biznesie, równowagi między życiem zawodowym i prywatnym czy rozwoju firm rodzinnych.

Tak zróżnicowany program Forum przyciągnął w jedno miejsce osoby z wielu środowisk biznesowych, co pozwoliło im na nawiązanie nowych wartościowych relacji. Uczestnicy mieli również okazję, by usłyszeć o potencjale rozwojowym, jaki wiąże się z możliwością organizacji w Łodzi wystawy EXPO 2022. Do wspierania łódzkiej kandydatury, na kilka tygodni przed rozstrzygnięciem, zachęcała ich Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

 

Łódzkie asy biznesu

Podczas X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 ogłoszono laureatów Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017”. Wyróżnienie dla łódzkich przedsiębiorców, którzy osiągają najlepsze efekty ekonomiczne, realizują innowacyjne przedsięwzięcia i zdobywają uznanie partnerów w kraju i za granicą, przyznano w sześciu kategoriach. Wyniki konkursu dostępne są w naszej relacji z gali. 

Organizatorem X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017 było Województwo Łódzkie. Dzięki finansowaniu przez Unię Europejską (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz budżet samorządu województwa łódzkiego (Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi) udział we wszystkich spotkaniach i wydarzeniach był bezpłatny.

Zapraszamy także do obejrzenia fragmentów z konferencji prasowych w ramach Forum.

KOMENTARZE
news

<Październik 2018>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
5
6
7
10
11
Life Science Open Space
2018-10-11 do 2018-10-11
12
13
14
16
18
INSIDE TRENDS
2018-10-18 do 2018-10-19
Meet Up Food Supplement Ingredients
2018-10-18 do 2018-10-18
19
20
21
22
27
28
Lifestyle Medicine Academy
2018-10-28 do 2018-10-29
29
31
1
2
3
4
Newsletter