Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wyścig o lepszą szczepionkę na COVID-19… Rosjanie podbijają skuteczność do 92%!?
Wyścig o lepszą szczepionkę na COVID-19… Rosjanie podbijają skuteczność do 92%!?

Twórcy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V szybko zareagowali na ostatnie, bardzo obiecujące doniesienia firm Pfizer i BioNTech, sugerujące, że ich preparat wykazuje 90% skuteczności. Jak donosi agencja Reuters oraz podległe ministerstwu zdrowia Centrum im. Gamalei, rosyjski produkt ma 92% skuteczności… Ocenę przeprowadzono na podstawie 20 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w grupie, której podawano placebo i grupie, która przyjęła szczepionkę.

 

Szczepionka Sputnik V została oficjalnie zarejestrowana w Rosji, ale wciąż trwają jej badania. Bierze w nich udział około 40 tys. ochotników, z których 16 tys. otrzymało pełną porcję preparatu – dwie dawki w odstępie trzech tygodni. Ponad 20 tys. uczestników badania przyjęło na razie pierwszą dawkę. Pod koniec października media zachodnie informowały, że szczepienia w Rosji w ramach badań zostały przerwane z powodu niedostatecznej ilości preparatu, jednak Centrum im. Gamalei zdementowało te informacje. 

Źródła

PAP, Forsal 

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/coronavirus-background-with-vaccine-bottles-syringe_10503561.htm#page=2&query=vaccine+covid19&position=51

KOMENTARZE
Newsletter