Wrocław BioTech Hub jest inicjatywą integrującą środowisko naukowe, ale to również podjęte już działania na rzecz wspólnych aplikacyjnych projektów badawczych, utworzenia interdyscyplinarnej szkoły doktorskiej, zawiązania konsorcjów, które wystartują w konkursie Wirtualnego Instytutu Badawczego i optymalnego wykorzystania infrastruktury badawczej.
Bazując na projekcie „Teaming for Excellence”, realizowanym w Łukasiewicz – PORT, rozpoczęta właśnie inicjatywa ma przygotować Wrocław do zostania w przyszłości częścią europejskiego Excellence Hub, w którym interesariuszami będą jednostki naukowe, przedsiębiorcy, start-upy, miasta i mieszkańcy regionu. W projekcie będą prowadzone prace m.in. nad wdrożeniem we Wrocławiu medycyny spersonalizowanej i wczesnym wykrywaniem chorób nowotworowych. Dlatego, symbolicznie, porozumienie zostało podpisane 4 lutego, czyli w Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Swój podpis pod umową o wspólnych działaniach złożyli:
* prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego,
* prof. Piotr Młynarz, prorektor ds. organizacji i infrastruktury Politechniki Wrocławskiej,
* prof. Krzysztof Kubiak, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
* prof. Piotr Dzięgiel, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
* prof. Andrzej Gamian, dyrektor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN,
* prof. Dariusz Kaczorowski, dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN,
* prof. Jarosław Bosy, dyrektor Łukasiewicz – PORT.
– To niezwykle ważna inicjatywa nie tylko dla zaangażowanych wrocławskich ośrodków naukowych i samego Wrocławia, który dzięki konsolidacji wrocławskich instytucji z obszarów nauk medycznych, ścisłych, przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych wzmocni swoją pozycję specjalistycznego ośrodka badawczo-rozwojowego. To również wyjątkowo ważne wydarzenie w skali całego kraju, który w przyszłości ma szansę zyskać wrocławskie centrum doskonałości – napisała w liście przekazanym na ręce wiceprezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz, Wiesława Skwarki, minister Maria Mrówczyńska.
– Tworząc centrum doskonałości w Łukasiewicz – PORT zdecydowaliśmy o rozszerzeniu jego skali poza Instytut. Chcemy, żeby miało ono wymiar wrocławski. Pozwoli nam to wejść do świata dużych konsorcjów i być liderem naprawdę dużych projektów badawczych. Będziemy rzeczywistym partnerem do rozmów, lepiej wykorzystamy potencjał ludzi i aparatury, którą już mamy, razem będziemy się szybciej rozwijać. Środowisko naukowe długo czekało na inicjatywę, która przyniesie realne działania. Wrocław BioTech Hub to szansa, którą możemy wykorzystać, ale tylko wspólnie – uważa prof. Jarosław Bosy.
KOMENTARZE