Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Waldemar Sierocki o sukcesie giełdowym Biomedu Lublin
02.08.2011

Blanka Majda, biotechnologia.pl - Oferta prywatna Biomedu Lublin to największa transakcja poprzedzająca debiut na rynku NewConnect, zrealizowana do tej pory przez Dom Maklerski WDM SA. Skąd tak duże zainteresowanie firmą?

Waldemar Sierocki, prezes Biomed-Lublin - BIOMED-LUBLIN SA to firma działająca nieprzerwanie od 1944 roku jako wytwórca surowic i szczepionek. Przedsiębiorstwo było wielokrotnie reorganizowane i modernizowane, aby mogło dostarczać służbie zdrowia najwyższej jakości produkty lecznicze. Dziś BIOMED-LUBLIN może poszczycić się certyfikatami ISO i GMP, które są szczególnie ważne w kontekście planów rozwojowych firmy.

Firma jest jedynym w kraju przedsiębiorstwem farmaceutycznym posiadającym Zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wytwarzanie produktów krwiopochodnych. Rozszerzając tę szczególnie ważną dla kraju dziedzinę produkcji, spółka zainwestowała środki własne w zakup i budowę obiektu w strefie EURO-PARK MIELEC w celu umieszczenia w nim zakładu frakcjonowania osocza. Zamysłem rozpoczętego przez spółkę w 2010 roku projektu jest przygotowanie BIOMED-LUBLIN SA do roli narodowego frakcjonatora osocza jako podmiotu publicznego działającego w oparciu o aktywa pochodzące z polskiego rynku kapitałowego i polskich instytucji finansowych oraz transparentnego w realizacji swojej strategii rozwoju.

Sukces dotychczasowej emisji i występująca przy niej wielomilionowa nadsubskrypcja wśród potencjalnych inwestorów instytucjonalnych, a także deklaracje objęcia akcji spółki w przyszłych podwyższeniach kapitału stanowią wraz z funduszami udostępnianymi przez bank gwarancję uruchomienia środków finansowych na potrzeby projektu. Publiczny charakter spółki w połączeniu z notowaniem jej instrumentów finansowych podnosi jej wiarygodność rynkową oraz zapewnia zdolność kredytową zgodną z wymogami banków kredytujących i subskrybentów obligacji.

Na potrzeby przyszłego upublicznienia firma przekształciła się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną i przystosowała strukturę organizacyjna do wymogów polskiego rynku kapitałowego. Działania odnoszące się do pierwszego etapu podwyższania kapitału zakładały emisję nowych akcji, upublicznienie spółki w połowie 2011 roku i wprowadzenie wyemitowanych akcji do obrotu publicznego na rynku NewConnect organizowanym przez GPW.

Akcje nowej emisji zostały objęte w ponad 95 proc. przez inwestorów instytucjonalnych. Jacy inwestorzy znaleźli się w tym gronie?

Waldemar Sierocki -W ramach pierwszego etapu podwyższenia kapitałów własnych pozyskanych z polskiego rynku kapitałowego BIOMED-LUBLIN SA wyemitował 7 712 080 akcji serii D. Akcje zostały objęte przez 11 inwestorów, w tym 4 osoby prawne.

Na jaki cel szukała spółka kapitału na rynku giełdowym?

Waldemar Sierocki -Pozyskane w ramach emisji środki planuje przeznaczyć na działania inwestycyjne związane z frakcjonowaniem osocza.

Obecnie BIOMED-LUBLIN jest właścicielem i całkowicie dysponuje obiektem produkcyjno-technologicznym mogącym po zakończeniu inwestycji frakcjonować osocze w ilości niezbędnej na pokrycie potrzeb polskiej służby zdrowia.

Rozpoczęcie procesu wytwarzania w Mielcu preparatów osoczopochodnych może nastąpić po uzyskaniu wymaganych prawem farmaceutycznym zezwoleń w terminie od 1,5 roku do 2 lat od momentu podpisania przez BIOMED-LUBLIN SA porozumień i umów związanych z realizacją inwestycji. Zakończenie inwestycji planowane jest w ciągu 3,5 roku.

Spółka pierwotnie przewidywała zakończenie procesu zakupu i instalacji technologii oraz maszyn i urządzeń do frakcjonowania produktów osoczopochodnych do końca roku 2016. Możliwe jest jednak uruchomienie produkcji wszystkich preparatów osoczopochdnych już w roku 2014 (pod warunkiem podpisania przez spółkę porozumień i umów związanych z realizacją tej inwestycji). Nadmienić należy, że wraz z kończeniem kolejnych etapów instalacji maszyn i urządzeń spółka zamierza systematycznie rozpoczynać ich eksploatację i wytwarzanie poszczególnych produktów osoczopochodnych. Spółka przewiduje, że frakcjonowanie na terenie fabryki zlokalizowanej w Polsce będzie możliwe już od roku 2013. Nie zmienia to faktu, że na podstawie podpisanych porozumień istnieje możliwość odbioru przez spółkę osocza polskiego oraz jego frakcjonowanie już od roku 2011.

Obecnie BIOMED-LUBLIN SA zakończył negocjacje dotyczące zakupu polskiego osocza pobranego w 2010 roku w celu jego przetworzenia i dostarczenia do Polski gotowej serii produktów.

Zamysłem spółki BIOMED-LUBLIN SA jest stworzenie podmiotu publicznego działającego w oparciu o aktywa pochodzące z polskiego rynku kapitałowego i polskich instytucji finansowych oraz transparentnego w realizacji swojej strategii rozwoju.

Po wykorzystaniu znajdujących się w dyspozycji BIOMED-LUBLIN SA środków finansowych możliwe jest zakończenie inwestycji i uruchomienie w zakładzie w Mielcu produkcji wszystkich preparatów osoczopochodnych już w roku 2015.

Jaką sumę należy zainwestować żeby rozwinąć produkcję? Czy poza giełdą, firma szuka dodatkowego finansowania?

Waldemar Sierocki -Należący do spółki obiekt w Mielcu, gdzie będzie prowadzone frakcjonowanie osocza, stanowi ekwiwalent około 100 mln zł. Pozostałe 200 mln zł potrzebne do pokrycia kosztów całego projektu spółka otrzyma w ramach programu finansowania działań inwestycyjnych, który oparty jest na trzech filarach kapitałowych:

  1. Kapitałach pozyskanych z polskiego rynku kapitałowego (NewConnect, GPW);
  2. Kapitałach dłużnych pozyskanych z polskiego rynku pieniężnego (kredyty inwestycyjne w polskich bankach, emisja obligacji na polskim rynku pieniężnym);
  3. Kapitałach własnych pochodzących z wypracowanego i zatrzymanego zysku netto.

Działania zmierzające do pozyskania środków własnych na uruchomienie zakładu przetwarzania osocza spółka podjęła już w drugiej połowie 2010 roku. Przygotowano wówczas długofalowy projekt finansowania działalności inwestycyjnej w oparciu o polski rynek kapitałowy (emisje publiczne) oraz pieniężny (finansowanie polskich instytucji kredytowych, emisja obligacji).

Flagowym produktem Biomedu Lublin są preparaty lecznicze. Wjakim kierunku będą zmierzać prace nad kolejnymi badaniami? Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na nowe aplikacje i wdrożenia?

Waldemar Sierocki -Obecnie w firmie działa 9 wydziałów wytwarzających 60 róznych leków i materiałów medycznych, w tym unikatowe w skali kraju prepzraty lecznicze, takie jak: szczepionka BCG, Onko BCG oraz produkowane z osocza immunizowanego: Gamma anty-D, Gamma anty-HBS i Histaglobulina.

W jaki sposób Biomed Lublin może osiągnąć przewagę konkurencyjną nad innymi firmami?

Waldemar Sierocki -BIOMED-LUBLIN jest dziś jedyną w kraju wytwórnią, która ma prawo wytwarzać produkty krwiopochodne. Potwierdza to zezwolenie GIF-IW-N-4001/62/08 z dnia 7 maja 2008 roku, wydane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Obecnie firma wytwarza z osocza immunizowanego preparaty Gamma anty-Hbs i anty-D oraz z osocza świeżego mrożonego (FFP) Histaglobulinę.

Produkty zostały dopuszczone do obrotu na podstawie zharmonizowanego pozwolenia wydanego prze Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Spółka ma dostęp do nowoczesnej i sprawdzonej technologii frakcjonowania osocza. Zawdzięcza to umowom i porozumieniom o transferze technologii zawartym z francuskim narodowym frakcjonatorem czyli firmą LFB BIOMEDICAMENTS.

Opracowane przez BIOMED/LFB założenia inżynieryjno-technologiczne przyszłego zakładu są zgodne z ilością dostępnego osocza i gwarantują w kilkuletniej perspektywie rozbudowę mocy produkcyjnych, tak aby zapewnić przetwarzanie całości obecnie pobieranego osocza, uwzględniając jednocześnie wzrastający jego pobór oraz narastające potrzeby służby zdrowia.

Dziękuję.

Podziękowania dla Pana Prezesa Waldemara Sierockiego za udzielenie wywiadu.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter