Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Łodzi zorganizowano akcję zachęcającą do oddawania próbek... śliny
Redakcja portalu, 02.09.2019 , Tagi: biobank, próbki śliny

W Łodzi zorganizowano akcję zachęcającą do oddawania próbek śliny. W trakcie trwania akcji pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśniali, dlaczego pomaga to w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, w tym chorób rzadkich?

 

 

 

Na spotkaniu z mediami, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Antoni Różalski zwrócił uwagę, że akcję zorganizowała pracowania Biobank działająca przy Katedrze Biofizyki Molekularnej UŁ. Jest to jedna z niewielu placówek w Polsce, które gromadzą i badają próbki materiału biologicznego w postaci śliny, krwi, DNA.

– Ten zebrany materiał biologiczny służy do izolacji materiału genetycznego, który podlega następnie badaniom. Wyniki tych badań są porównywane i mogą być wykorzystane m.in. do prognozowania, przygotowywania projektów, programów mających na celu rozpoznanie zagrożeń w danym terenie różnego rodzaju chorobami – mówił.

Podkreślił, że obecnie łódzki Biobank ma już kilkanaście tysięcy próbek z całego kraju, natomiast środowa akcja ma na celu zebranie jak największej liczby próbek śliny od mieszkańców Łodzi i regionu.

Do udziału w akcji zachęcał wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek. Jak mówił – Dzięki niej będzie można zbudować bazę wiedzy o tym, jaka jest nasza przeszłość, ale też bazę o tym, jaki jest nasz stan zdrowia. Zbieramy ślinę, czyli materiał, który pozwoli nam wyciągnąć takie wnioski. Dzięki takiemu materiałowi możemy dowiedzieć się, jak walczyć z chorobami cywilizacyjnymi, jak pewne procesy w naszej cywilizacji postępują.

Pracownicy Biobanku podkreślali, że gdyby nie było biobanków, trudno byłoby prowadzić skutecznie badania nad przyczynami i sposobami leczenia wielu chorób rzadkich i nieuleczalnych, nie można byłoby mówić o rozwoju medycyny spersonalizowanej, czyli dostosowywaniu sposobu leczenia danej choroby do konkretnego pacjenta.

Badania, które dzięki biobankowaniu można prowadzić, mogą też pomóc przyszłym pokoleniom – można dzięki nim np. dowiedzieć się, jakie choroby cywilizacyjne mogą zagrażać w przyszłości, jak się przed nimi bronić, jak żyć, aby ich uniknąć. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że statystyczny Polak niewiele wie o biobankowaniu. Tymczasem, aby te badania były skuteczne powinno się dysponować dużą liczbą próbek materiału biologicznego.

Dlatego w centrum Łodzi zorganizowano akcję pobierania próbek śliny. Jej organizatorzy chcieli "powiedzieć łodzianom, jaką moc ma ślina, jak dużo – oddając jej próbkę – bez wielkiego wysiłku i poświęcenia można zrobić, jak można pomóc przyszłym pokoleniom". 

 

Autor: Jacek Walczak (PAP)

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter