Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Trzech pacjentów z cukrzycą typu 1 leczonych komórkami macierzystymi ProTrans™ opracowanymi przez NextCell Pharma
Trzech pacjentów z cukrzycą typu 1 leczonych komórkami macierzystymi ProTrans™ opracowanymi
Szwedzka firma biotechnologiczna NextCell Pharma AB, z którą współpracuje Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM), poinformowała, że obecnie trzech pacjentów zostało poddanych leczeniu komórkami macierzystymi ProTrans™, którzy w pierwszej fazie leczenia otrzymali niską dawkę leku. Po zakończeniu miesięcznej obserwacji rozpocznie się włączanie pacjentów do drugiej fazy leczenia, w której podawane będą średnie dawki leku.

 

 

NextCell Pharma w ramach badań klinicznych rozwija lek na bazie komórek macierzystych do leczenia cukrzycy typu 1. Badanie kliniczne ma ocenić bezpieczeństwo i skuteczność ProTrans™, który jest produktem leczniczym ATMP (ang. Advanced Therapy Medicinal Products), składającym się z komórek macierzystych, opracowany i zastrzeżony przez firmę NextCell Pharma AG.

PBKM zawarł w maju 2017 roku umowę o współpracy ze szwedzką spółką NextCell Pharma AB na wytworzenie produktów ATMP na potrzeby badań klinicznych nowego leku na cukrzycę typu 1. PBKM wytworzy produkty ATMP niezbędne do terapii kilkudziesięciu pacjentów. Łączna wartość zamówienia na produkty ATMP wynosi ok. 2 mln zł, przy czym część płatności została już rozliczona poprzez objęcie przez PBKM udziałów w spółce NextCell Pharma AB.

Więcej informacji na temat terapii komórkami macierzystymi ProTrans™ na stronie.

KOMENTARZE
Newsletter