Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Test diagnostyczny na raka firmy CB DNA okrzyknięty Innowacją 2011 roku
31.01.2012

 

Nagroda Innowacje dla Zdrowia 2011 dla Centrum Badań DNA za test diagnostyczny w kierunku identyfikacji predyspozycji do nowotworu jelita grubego.  Nagrodę przyznała Grupa Robocza na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej w kategorii Profilaktyka.

 

Dziełem polskiej spółki biotechnologicznej Inno Gene oraz naukowców Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu są nowej generacji testy genetyczne wykazujące większą podatność na raka jelita grubego i prostaty. Jacek Wojciechowicz z firmy Inno Gene, w wypowiedzi dla PAP twierdzi, że są to jedyne takie testy na świecie, w postaci chipa DNA, umożliwiające równoczesną ocenę setek fragmentów DNA i występujących w nich mutacji genetycznych w jednym badaniu.Po raz pierwszy na świecie, dzięki badaniu setek fragmentów DNA i występujących w nich mutacji genetycznych, pacjenci będą mogli dowiedzieć się, jakie jest ryzyko zachorowania na raka. Osoby, które przeszły już proces leczenia chemio i radioterapią będą mogły sprawdzić, czy ich choroba ma podłoże genetyczne i czy zachorują członkowie ich rodzin.

Test polega na identyfikacji 169 kluczowych mutacji genetycznych warunkujących rodzinną formą raka jelita grubego. Test ten powstał w wyniku 4-letnich prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez CBDNA, współfinansowanych z działania 1.4 POIG. Prace kosztowały 2 miliony złotych.  Jest to pierwszy tego typu, kompleksowy test genetyczny wykrywający przeważającą większość kluczowych mutacji odpowiedzialnych za dziedziczną formę raka jelita grubego. Test dedykowany jest osobom chorym na nowotwór, oraz członkom ich rodzin, jak również członkom rodzin u których występują nowotwory: jelita grubego, endometrium, żołądka, piersi u bliskich członków jednej rodziny. Dane epidemiologiczne nowotworu jelita grubego wskazują, że stanowi on ogromny i wciąż narastający problem społeczny przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych.  Nowotwór jelita grubego w Polsce jest na drugim miejscu pod względem częstości występowania u obu płci. Z danych GUS, wynika, iż coroczna zapadalność na nowotwór jelita grubego wynosi 13 tys. nowych przypadków co roku, a tendencja ta wzrasta co roku w tempie kilku %. W Europie liczba zachorowań przekracza liczbę 200 tys. a na świecie 930 tys. rocznie.  Niepokojący jest przedział wieku średniego (45-64 lata), w którym zgony z powodu nowotworu jelita grubego stanowią 1/3 wszystkich zgonów na nowotwory. Ok. 30% przypadków zachorowań na nowotwór jelita grubego warunkują czynniki genetyczne identyfikowane przez nowe testy spółki.

Badanie jest proste. W laboratorium badana jest krew lub wymaz z policzka. Wynik jest po tygodniu. Testy niestety są drogie, kosztują 1800 zł i nie są refundowane przez NFZ. Leczenie i diagnozowanie chorych na raka jelita i prostaty kosztuje więcej. Spółka i lekarze szacują, że oszczędności dla służby zdrowia z tytułu profilaktyki u osób, które znajdą się w grupie ryzyka zapadalności na choroby nowotworowe wyniosą ponad 200 mln złotych rocznie. Według ekspertów to gigantyczny sukces polskich biotechnologów i przełom w profilaktyce nowotworów.

 



 

Źródło: www.cbdna.pl

Opracowała Magdalena Czułup

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2027>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter