Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka na koronawirusa musi być dostępna dla każdego Polaka – zapowiada minister Szumowski
Szczepionka na koronawirusa musi być dostępna dla każdego Polaka – zapowiada minister Szumo

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że bez względu na to, która grupa jako pierwsza wynajdzie skuteczną szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi oraz nie patrząc na nakłady, państwo polskie będzie musiało taką szczepionkę zakupić, aby zaopatrzyć w nią każdego obywatela.

 

 

 

– Przekazujemy wiele milionów złotych na ten cel [wynalezienie szczepionki przeciwko COVID-19 – przyp. red.], ale jest pytanie, kto będzie pierwszy, która grupa będzie pierwsza, czy to będzie grupa rosyjska, chińska, ze Stanów Zjednoczonych, z Unii Europejskiej? Trudno powiedzieć. I tak, i tak tę szczepionkę trzeba będzie kupić w takiej ilości, żeby ona była dla każdego Polaka dostępna – mówił dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski, odpowiadając na zarzut niskiego poziomu finansowania tych działań w Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich, na czele z Francją. 

Szumowski wskazał ponadto m.in. na granty dla polskich ośrodków badawczych, chociażby z Agencji Badań Medycznych i na współpracę z Narodowymi Instytutami Zdrowia w Stanach Zjednoczonych (National Institutes of Health – NIH) i dr. Anthony Fauci, doradcą prezydenta USA, podkreślając zasługi i doświadczenia amerykańskiego ośrodka w walce z wirusem HIV.

Źródła

PAP, konferencja prasowa MZ 

KOMENTARZE
Newsletter